Last Updated on May 8, 2024 : :

 

Championship and Open Show Results for 2023 …… Please email any show results to results@italianspinone.co.uk for inclusion on the website.

Visit our show photo archive at https://www.italianspinone.co.uk/coppermine  Here you can see all the pictures for your dog in one place.  Click Search and enter all or part of your dogs name excluding affixes, titles etc.  For example to see all the pictures for Sh Ch Inostricani Simoni del Michiamo you would enter Simoni in the search box F F F F F F F SHOW PHOTO ARCHIVE.

We may display photos from shows on our Website and Facebook page.  If any person does not wish to have their photos displayed please contact the Secretary (privacy@italianspinone.co.uk) and request that they are not displayed.


critique

photos

2023 Shows

Date

Judge

ISCGB Annual Awards 31/12/2023 ISCGB Annual Awards
Luton CS 30/12/2023 Ann Corbett (Trimere)
Ashbourne & DCS 28/12/2023 Kris Littlemore (Krismoor)
South of England Gundog Club 17/12/2023 Ashleigh Frost (Bushwacker)
LKA 10/12/2023 Rita Allum (Macarica)
Burton 03/12/2023 James Newton
Exonian 02/12/2023 Fiona Bell
    Sedgley and Gornal 26/11/2023  Yvonne Bullivant (Payguns)
Perth 25/11/2023 Steph Duncan 
Sunderland & DCS 23/11/2023 Lynne Bowley
  HPR Gundog Association 19/11/2023 Jane Eyeington 
Merseyside  12/11/2023 Ian Layfield  
Gundog Breeds of Scotland 11/11/2023 Peter Berchtold 
HPR Club of Scotland 05/11/2023 Judith Carruthers  
East Kent 05/11/2023 Graham Erving
Torquay 04/11/2023 Martyn Rees
Yorkshire Gundog 29/10/2023 Karl O’Connor
Midland Counties 27/10/2023 Peter Harper
Kirkintilloch, Lenzie & DCS 22/10/2023 Guy Jeavons
South Western Gundog 22/10/2023 Ger Philpott
South Wales KA  14/10/2023 Jacqui Ward
Gundog Society Of Wales  11/10/2023 Nicola Spencer (Bannonbrig)
East Anglian Gundog Society  08/10/2023 Ben Bennett (Jesham)
Stroud & DCS (AVNSC)  07/10/2023 David Smith (Oliwoodpoint)
Plymouth & DCS  07/10/2023 Alistair Moss
Guildford & DCS  07/10/2023 Gavin Robertson (Soletrader)
Birmingham & District Gundog & Terrier  07/10/2023 Russell Mosedale (Knightsbay)
Scottish Kennel Club  01/10/2023 Moray Armstrong
Cornwall Gundog Club  30/09/2023 Bekki Williams (Trebettyn)
West Bromwich & Wednesbury CS  30/09/2023 Ian Sladden
Stoke on Trent & DGC  24/09/2023 Trisha Bellinger
Okehampton & DCS  23/09/2023 Jim Sharman (Canteris)
Great Yarmouth, Gorleston & DCS  23/09/2023 Betty Smith (Zavis)
Belfast DDS  23/09/2023 Gavin Robertson
Isle Of Wight Gundog Club  16/09/2023 Ray Strudwick (Burpham)
Exeter & CCS  16/09/2023 Janis Ward
Darlington DSS  15/09/2023 Lucy Nash (Alfigio)
North Devon CA  09/09/2023 Dennis McLellan
Richmond  08/09/2023 Maxine Munday (Kubear)
City of Birmingham  03/09/2023 Jenny Miller 
Norfolk  30/08/2023 Tania Gardner (Danwish)
Harrogate Limited Show 28/08/2023 Yvonne Pearson
Leicester  28/08/2023 Ian Gabriel 
Driffield  28/08/2023 Val Woodward (Connomar)
Hampshire Gundog 27/08/2023 F Evans 
Horley  27/08/2023 Ian Sladden
North of England HPR Club  26/08/2023 Mike Blay
North Riding Gundog Club  26/08/2023 Jane Eyeington (Meadowdale)
Newton Abbot  26/08/2023 Hilary Male
Walsall 26/08/2023 Josephine Pinfold 
Welsh Kennel Club  20/08/2023 Ron James
Huntingdonshire CS (AVNSC)  19/08/2023 Honor Harrison (Glenbrows)
Bournemouth Championship Show  14/08/2023 Frank Whyte
Lancaster DCS 13/08/2023 Geoff Hargreaves
Morecambe and Heysham CS 13/08/2023 Tom Gorrian
Bournemouth Premier Open Show  11/08/2023 James Newton (Patamoke)
National Gundog  06/08/2023 Tracy Davies (Montecani)
Harrogate & DCS 06/08/2023 Joanna Maclaine (Greyspirit)
Paignton  05/08/2023 Geraldine Cove-Print (Colourbox)
Otley Canine  01/08/2023 Elaine Bradley (Highforce)
Wiveliscombe  29/07/2023 Colette Perkins
Dukeries  29/07/2023 Kris Littlemore
Leeds 28/07/2023 Philippa Cotterell
Minehead 26/07/2023 Lesley Trow
Dorset  23/07/2023 Kevin Arrowsmith
Thame & Oxfordshire CCS  19/07/2023 Hilary Male
Stithians  17/07/2023 Mrs P Sands/td>
Sligo All Breeds 16/07/2023 Jari Partanen (Norway)
Sligo International 15/07/2023 Berge Karl Eddie (Norway)
ISCGB Champ Show 15/07/2023 Dott Luca Massimino (Italy)
ISCGB Champ Show Specials 15/07/2023 Debbie Wagh (Dewdhala)
ISCGB Open Show Bitches 15/07/2023 Kerry Holt
ISCGB Open Show Dogs 15/07/2023 Sam Whiting (Annilann)
ISCGB Open Show Specials 15/07/2023 Jan Clark (Cacciaro)
Highland CA 09/07/2023 Frank Gilroy
Dublin Dog Show Society 08/07/2023 Hehir Thomas (Ireland)
Goosenargh & Longbridge CS 08/07/2023 Bob Lane
East Of England 07/07/2023 Jeff Horswell
Windsor 01/07/2023 Claire Sharp (Affilato)
Northern Italian Spinone Association 01/07/2023 Morag McQuade (Corrielochan)
Derby County Show 25/06/2023 Peter Sheppard (Whissgig)
  Blackpool Championship Show 24/06/2023 Carole Coode
  Royal Cheshire CS 20/06/2023 Lee Sharp (Affilato)
  Swords & DCS Championship 19/06/2023 Jobse Sjoerd (Sweden)
  Taunton & DCA 17/06/2023 Bethan Williams (Trebettyn)
  Border Union 17/06/2023 Mick Howes (Medogold)
Annandale  16/06/2023 Cath Moffat
  IKC St Patricks National Ch Show 11/06/2023 William Blount (Ireland)
  Livingston CS (AVNSC) 11/06/2023 Mrs V E Brown
  Three Counties 11/06/2023 Pam Blay
  Dundee CC 10/06/2023 Catherine Moffat (Kyleca)
  IKC Celtic Winners International 10/06/2023 Ann Ingram
  Ashfield (Notts) CS 10/06/2023 Clare Fordham (Cloudnine)
  Royal Cornwall AS 08/06/2023 Ms C Davani (Kebulak)
  Southern Counties CA 03/06/2023 Guiseppe Columbo Manfroni
Reading 31/05/2023 Anthony Allen 
  Shropshire Gundog Society 28/05/2023 Ms Olivia Danks-Kemis (Alolfran)
  North of England HPR Club 28/05/2023 David Todd (Chataway)
  North Riding Gundog Club 28/05/2023 Roger Lamb (Milcook)
  Carluke CS 27/05/2023 Mike Wildman
  Bath Championship Show 22/05/2023 Gordon Haran
  Royal Welsh Agricultural Society Show (AVNSC) 21/05/2023 Blake Crocker (Riverbrue)
  Poole Canine Club 21/05/2023 Roxanne McDonald (Roanjora)
  South Of England Gundog Club 21/05/2023 Debbie Wagh (Dewdhala)
  North Staffs CS 21/05/2023 Kath Holt (Bethryn)
  Scottish Kennel Club 20/05/2023 Lesley Trow
  Devon County Show 18/05/2023 Ann Stephenson (Timtaurm)
N/A Cumnock & DCS (AVNSC) 14/05/2023 Mr G Hayburn (Radclyfehall)
  Plymouth & DCS 14/05/2023 Mr F Gilroy
  Pollard CS 14/05/2023 Leanne Challands (Annilann)
  Yeovil & DCS 13/05/2023 Julie Frost (Bushwacker)
  Perthshire CC 13/05/2023 Janet Kirkwood (Helydon)
  Redditch & DCS (AVNSC) 13/05/2023 Cindy Stangroom (Lappakia)
  Aberystwyth & DCS 08/05/2023 Ms Wendy Bebb-Sutton (Cochen)
  Birmingham National 07/05/2023 Linda Mayne (Michiamo)
  Marlborough & DCS 01/05/2023 Steve Richardson (Carlequin)
  Chelmsford (AVNSC) 01/05/2023 Nicola Sturrock
WELKS 30/04/2023 David Shields
  Tay Valley Gundog Association 29/04/2023 Miss D Wallwork
Carlisle & DCS  22/04/2023 Mary Nell
Okehampton  22/04/2023 Diane Stewart-Ritchie
Wrexham (AVNSC)  15/04/2023  Marion Sargent 
South Western Gundog 15/04/2023  Sue Telford (Courtmaster)
Norfolk and Norwich (AVNSC)  11/04/2023  Mr M Keely 
Cornwall Gundog Club 10/04/2023 Helen Upton (Roydack)
Llanelli & DCS 09/04/2023  Mrs G Hewitson
Hampshire Gundog 09/04/2023  Martyn Rees (Tyndale)
Plymouth 08/04/2023 Mike Masters
  Edwinstowe  07/04/2023 Phil Lawton (Oaklaw)
  East Anglian Gundog 07/04/2023 Jennifer Millard 
Windsor Gundog 05/04/2023 Jane Howarth (Arkview) 
Chippenham  02/04/2023 Tom Gorrian
Gundog Club of North Wales 26/03/2023 Graham Stirk
Bridgwater & DCS 26/03/2023 Lois Wilson (Sibra)
Whitehaven and DCA 19/03/2023 Tony Allcock 
Herts & Essex Border CS (AVNSC) 19/03/2023 Martyn Rees (Tyndale)
Retford CS 19/03/2023 David Howarth
Guildford and DCS 18/03/2023 Jennifer Millard
Exeter & County CS 18/03/2023 Lee Sharp (Affilato)
Crufts 09/03/2023 Jeff Roberts (Mirkwood)
Folkestone, Hythe & DCS (AVNSC) 05/03/2023 Brenda Hutchison
Ashton In Makerfield CS 05/03/2023 Alastair Moss (Ewtor)
Coventry Gundog Club 05/03/2023 Liz Lacey (Fleetpaw)
Wath, West Melton & DCS 04/03/2023 Tracey Kelsall (Arkangarth)
N/A Gloucester & DCS (AVNSC) 25/02/2023 Sue Shinkfield (Notrella/Quettadene)
Yorkshire Gundog Club 26/02/2023 Barbara Stamp
Billingham Synthonia CC 26/02/2023 David Robson (Robricci)
Torquay & DCS 25/02/2023 Gill Birkenshaw (Gilcar)
Newark & DCS 25/02/2023 Barbara Allison (Silberstern)
Camborne & Redruth 18/02/2023 Jane Scuffle
Dukeries Gundog Club 18/02/2023 Lindsay Belcher (Sosteli)
Ilfracombe & DCS 11/02/2023 Blake Crocker (Riverbrue)
Merseyside Gundog Club 05/02/2023 Julie Wain (Lajatico)
East Kent CS 05/02/2023 Peter Sheppard (Whissgig)
Isle Of Ely 04/02/2023 Graham Taberer (Sicorn)
Coalville & DCS 29/01/2023 Mandy Romeo-Dieste
Border Counties Gundog Club 29/01/2023 Kris Littlemore
Newton Abbot & South Devon 28/01/2023 David Wilmshurst
Lichfield CS 28/01/2023 J Davidson-Poston
Wellingborough & DCS 28/01/2023 Dawn Hall (Ghilgrange)
Manchester Champ 21/01/2023 Keith Young
Wiveliscombe & DCS 14/01/2023 Miss L S Jones (Braemist)
Taunton & DCS 08/01/2023 Georgina Kemp (Timamso)
Bon Accord CS (AVNSC) 07/01/2023 P Lucas
Boston 06/01/2023 Mark Sandy (Milisimo)
Worcester & Malvern CS 02/01/2023 Michelle Partridge (Piacente)