Championship and Open Show Results for 2018 ...... Click for Today's Show Results or visit our blog http://iscgb.blogspot.com/.  You can email results directly to the blog on

results1.blogger"at"blogger.com.  Replace "at" with @

Please email any show results to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for inclusion on the website.

Visit our show photo archive at www.italianspinone.co.uk/coppermine (last updated 11/08/2017) Here you can see all the pictures for your dog in one place.  Click Search and enter all or part of your dogs name excluding affixes, titles etc.  For example to see all the pictures for Sh Ch Inostricani Simoni del Michiamo you would enter Simoni in the search box F F F F F F F SHOW PHOTO ARCHIVE.

We may display photos from shows on our Website and Facebook page.  If any person does not wish to have their photos displayed please contact the Secretary (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) and request that they are not displayed.

Latest Critiques Published - Windsor Gundog, Stoke Gundog, Driffield, Cornwall Gundog, Yorkshire Gundog

critique

2018 Shows

Date

Judge

ISCGB Annual Awards 31/12/2018 -
Luton 30/12/2018 Lesley Trow
Ashbourne 28/12/2018 MD Rahman
Swindon and DCS (AVNSC) 22/12/2018 Michael House
LKA 16/12/2018  Carolyn Fry (Bedeslea)
Bristol & DDC (AVNSC) 09/12/2018 Susan Goodwin
Oakengates (AVNSC) 09/12/2018 Barbara Stamp
Lincoln 09/12/2018 Chris Attwood
Coventry Gundog 02/12/2018 Charlotte Bruce (Teazledown)
Maghull and Merseyside CS 02/12/2018 Mrs S Aston
Exonian  01/12/2018 Elaine Whitehall
Sunderland 25/11/2018 Donna Clubb
Stockport and DCS (AVNSC) 25/11/2018 Mrs E Loyond
Sedgley and Gornal

25/11/2018

Ken Roberts
Truro and DCS 24/11/2018 Mrs L Reed
Southport and Birkdale 24/11/2018 Megan Hayes
HPR Association 24/11/2018 Colin Woodward
North Wales Gundog 18/11/2018 Becky Johnson
Penzance and DCS 18/11/2018 Mrs K Jefferies
Dundee CC Limited 17/11/2018 Laura Kolbach
Merseyside Gundog 11/11/2018  Stevie Allerton
Plymouth and DKA 10/11/2018  Mr A Chappell
GBAS 10/11/2018 Christine Schofield
Walsall and DCS (AVNSC) 10/11/2018  David Craig 
Torquay and DCS 03/11/2018  Mark Boswell
Liverpool KA 03/11/2018 Kimberley O’Connor
Gundog Society of Wales 31/10/2018 Jenny Miller
Yorkshire Gundog 28/10/2018 Cathy Gill (Jacogil)
Mid Herts Gundog Club

28/10/2018

Michelle Kaye-Ackroyd (Sibyenna)
Banff, Moray and Nairn 27/10/2018  Linzie Richardson
Midland Counties 25/10/2018 Peter Sheppard (Whissgig)
Northwich CS 21/10/2018  Liz Hallgarth
Llandudno CS (AVNSC) 20/10/2018 Anthony Allen
South Western Gundog 20/10/2018 Chris Hill
Birmingham Gundog and Terrier 20/10/2018 Barbara Stamp
Hitchin and DCS 14/10/2018 Hilary Male 
Tay Valley Gundog 14/10/2018 Mr M Rees
Goyt Valley Gundog 14/10/2018  Mik Jacques (Curlabull)
Grantham and DCS (AVNSC) 13/10/2018 Bev Dummett
Liskeard  13/10/2018 Michael Vines
HPR Club of Scotland 13/10/2018 Moray McQuade (Corrielochan)
South Wales KA 07/10/2018 Linda Cooper (Megwellin)
Windsor Gundog

03/10/2018

Liz Lacey
Stoke on Trent Gundog 30/09/2018 Mr P Milby
Pollard 30/09/2018 Clare Fordham (Cloudnine)
ISCGB Open 29/09/2018 Tracy Mayou (Trussardi)
ISCGB Specials  29/09/2018 Nina Fleming (Chandhally)
Nidderdale 24/09/2018 Robert Harrison
South of England Gundog 23/09/2018 Steve Rose
Bedford (AVNSC) 22/09/2018 Bridgette Bodle (Kitarn)
Cornwall Gundog  22/10/2018 Martyn J Rees 
Driffield 21/09/2018 Pat Wilkinson (Monzamo)
Darlington 16/09/2018 Moray Armstrong
Okehampton 16/09/2018 Roger Milbank
Exeter 15/09/2018 Jane Howarth
Isle Of Wight 15/09/2018 Leigh-Anne Jeffries
Westmorland  13/09/2018 Nicola Spencer (Bannonbrig)
Stanhope 09/09/2018 Mr J Morton
Richmond 09/09/2018 Kari Jarvinen
North Devon (AVNSC) 08/09/2018 Sarah Downe
Wolsingham  02/09/2018 Pauline Luxmore-Ball
City of Birmingham 02/09/2018 Christine Bexon
Leicester City CS 27/08/2018 Graham Hart
Flint and Deeside CS 27/08/2018 John Milward 
North Riding 26/08/2018 Karen Scobell
North of England HPR 26/08/2018 Debbie Wagh (Dewdhala) 
West Bromwich and Wednesbury 25/08/2018 Richard Morris
Newton Abbot And South Devon 25/08/2018 Neil Straw
Scottish Kennel Club 25/08/2018  Chris Atkinson
Merioneth (AVNSC) 22/08/2018 Jane Howarth 
Welsh Kennel Club 19/08/2018 Michele Ivaldi (Ludstar)
Preston 12/08/2018 Gary Nicholas-Steele
Bournemouth 11/08/2018 Lesley Coldwell (Lucoru)
Turriff anf DAA (AVNSC) 05/08/2018 Gordon Sutherland
National Gundog 05/08/2018 Nicola Spencer (Bannonbrig)
Paignton  04/08/2018 Frank Whyte
North Devon Agricualutral Society 01/08/2018 Lesley Rutland
Cartmel 01/08/2018  Petra Wred
Wiveliscombe 29/07/2018 Mrs P Harris
Leeds 28/07/2018 Sally Sutton
Hampshire Gundog 22/07/2018 Nigel Egginton (Valentisimo)
Tonge and DCS 21/07/2018  Craig Hall (Spingun)
Plymouth & DCS 21/07/2018  Mike Lewin 
Southampton & DCS 21/07/2018 Ray MacDonald
Bakewell 21/07/2018 Julie Best (Bestina)
Frecheville & DCS 19/07/2018 James Newton
Peterborough 15/07/2018 Ian Dawson
Evesham (AVNSC) 15/07/2018  Editha Newton 
Alfreton & DCS 15/07/2018  Russell Mosedale
Kingston CS 15/07/2018  David Smith 
Harrogate & DCS 14/07/2018  Craig Hall (Spingun) 

Yeovil & DCS

14/07/2018  Petula Humphrey 
ISCGB Open 14/07/2018 Roberto Amadori
Dukeries Gundog Club 10/07/2018 Shelagh Tolladay
Poole CC 08/07/2018  Hilary Male
Goosnargh and Longbridge 07/07/2018 Kirsty Miller
East of England 07/07/2018 Keith Young
Windsor 01/07/2018 Phillipa Cotterill (Valcor)
NISA (Limited) 30/06/2018 Steve Bowcott (Dalvenza)
Eastbourne and DCS 24/06/2018 Martin Rees 
Derby Agricultural Society 24/06/2018 Mark Sandy (Milisimo)
Blackpool 23/06/2018 John Thirwell
Cheshire County Show 20/06/2018 Laura Gill (Jacogil)
Chesterfield and Pinxton KA 17/06/2018  Mrs A Rathbone (Winpenny) 

Border Union

17/06/2018  Jane Maxwell (Badrestan)
Ruthin CS 16/06/2018 Sue Harris
Taunton and DCA  16/06/2018 Darryn Allen

Ashfield CS

10/06/2018  Tracy Boyles
Three Counties 10/06/2018 Frank Kane
Honley & DCS 09/06/2018  John Shaw 
Southern Counties 03/06/2018 Luca Massimino (Ferentum)
Melton Mowbary 02/06/2018 Janice Bannister
Stafford Agricultural Society  30/05/2018 Colin Woodward
Reading and DKA 30/05/2018 Emma Archibald (Abinvale)
Northumberland  28/05/2018 Ian Biggs
Great Harwood (AVNSC) 28/05/2018  Eric Parr
North of England HPR 27/05/2018 Stevie Allerton (Dogs) David Craig (Bitches)
Shropshire Gundog 27/05/2018 Leanne Challands (Annilan)  
Bath  26/05/2018 Michael Gadsby (Afterglow)
  N/A Christchurch and New Forest (AVNSC) 20/05/2018 Nigel Worth
SKC 20/05/2018 Sally Griffin (Sanjika)
Royal Welsh AS (AVNSC) 19/05/2018 Julia Iles-Hebbert
Redditch (AVNSC) 19/05/2018 Peter Darby
Devon County Show 17/05/2018 Christine Morgan
Perthshire 12/05/2018 Paula Hill
Birmingham National  12/05/2018 Val Woodward (Connomar) 
Marlborough  07/05/2018 Virginia Bisiker (Calavie)
Westmorland CA 06/05/2018  Gavin Robertson (Soletrader)
South of England Gundog 06/05/2018  Ruth Martin
Falkirk 29/04/2018  Maureen Mitchell
Birmingham Gundog and Terrier 21/04/2018 Philip Lawton  
Derby (AVNSC) 21/04/2018 Mark Boswell
South Western Gundog 21/04/2018 Johnathan Daltrey (Bananadance) 
WELKS 20/04/2018 Mick Brind
Consett CS  07/04/2018  Debbie Bayliss (Wilanorah)
Exonian  07/04/2018 Debbie Fenn (Jandeburn)
Windsor Gundog 04/04/2018 Betty Smith (Zavis)
Eastwood 03/04/2018 Alistair Moss (Ewtor)
Corwnwall Gundog 02/04/2018 Jean Byrne (Enryb)
Chippenham (AVNSC) 01/04/2018 Mr A Scott
Gundog Society of Wales CS 01/04/2018 Mrs Sevastopulo (Oldholbans)
Mansfield & DCS 01/04/2018 Lisa Hudson-Smith
East Anglian Gundog Society 01/04/2018 Bridgette Bodle (Kitarn)
Bristol & DDC 31/03/2018 Carol Henry
North Lincs GC 31/03/2018 Dr L Roberts (Gloi)
Chertsey & DCS 30/03/2018 Lee Sharp (Affilato)
Edwinstowe and DCS 30/03/2018  Colin Troth
Gundog Club of North Wales 25/03/2018  Mr Sharman 
GBAS Open 24/03/2018  Peter McGlip
Exeter and County CS 24/03/2018  Marina Scott 
ISCGB Champ Show 24/03/2018 Jeff Roberts (Mirkwood)
ISCGB Handling 24/03/2018 Steve Bowcott (Dalvenza)
Retford and CS 18/03/2018 Sherril Goodwin (Spitewinter)
Crufts 11/03/2018 Mike Spencer (Bannonbrig)
Gateshead CS 04/03/2018 Tracey James
Ashton in Makerfield CS 03/03/2018 Emma Towns (Braccorians) 
Wath, West Melton & DCS 03/03/2018 Anthony Trinder
Billingham Synthonia CS 25/02/2018  Emma Towns (Braccorians)
Yorkshire Gundog 25/02/2018 Lindsey Belcher (Sosteli)
Okehampton & DCS 24/02/2018 Hilary Male (Malenbrook)
Newark and DCS 24/02/2018 Diane Stewart-Ritchie
Maidenhead & DCS 18/02/2018 Tina Westwood
Matlock and DCS 18/02/2018  Bill Kempson
Mid Western Gundog 18/02/2018 Rosa Agostini
Ilfracombe and DCS 17/02/2018 Jane Eyeington 
Huddersfield 11/02/2018 Karen Bovio (Ilsolo)
Plymouth and DCS 10/02/2018 Hazel Fitzgibbon (Smiliesam)
Belper (AVNSC) 04/02/2018 Julie Best (Bestina)
Merseyside Gundog 04/02/2018 Kris Littlemore (Krismore)
Pontefract and DCS 04/02/2018 Howard Ogden
City of Cambridge (AVNSC)  28/01/2018 Jacqui Ward (Mianja)
Border Counties Gundog 28/01/2018 Jennifer Millard
Stoke on Trent and District Gundog 28/01/2018 Joy Corbett (Talpalupo)
Coalville 28/01/2018 Nina Flemming (Chandhally)
Lichfield CS 27/01/2018 Laurence Hunt
Manchester 21/01/2018 Ann Ingram
Nuneaton (AVNSC) 14/01/2018 Debra Harper (Ettrick) 
Goyt Valley 14/01/2018 David Moss (Ewtor)
Worcester and Malvern 13/01/2018 Andy Scourfield (Danton)
Taunton and DCA 07/01/2018 Mike Blay
Heywood and Radcliffe (AVNSC) 07/01/2018  Ruth Roberts (Mirkwood)
Dukeries Gundog Club 07/01/2018 Sally Knowles (Bessalone) 
Boston & DCS 04/01/2018 Shelagh Tolladay