Championship and Open Show Results for 2017 ...... Click for Today's Show Results or visit our blog http://iscgb.blogspot.com/.  You can email results directly to the blog on

results1.blogger"at"blogger.com.  Replace "at" with @

Please email any show results to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for inclusion on the website.

Visit our show photo archive at www.italianspinone.co.uk/coppermine (last updated 11/08/2017) Here you can see all the pictures for your dog in one place.  Click Search and enter all or part of your dogs name excluding affixes, titles etc.  For example to see all the pictures for Sh Ch Inostricani Simoni del Michiamo you would enter Simoni in the search box F F F F F F F SHOW PHOTO ARCHIVE.

Latest Critiques Published - Midland Counties, HPR Gundog, Ashbourne, South Lincoln, Northwich, Liverpool, Gundog Club of North Wales, Richmond, Three Counties, Cornwall Gundog, Chester, Tay Valley, Torquay, Windsor Gundog, Accrington, Sedgley and Gornal, Yorkshire Gundog, National Gundog,

critique

2017 Shows

Date

Judge

ISCGB Annual Awards 31/12/2017 -
Luton CS 30/12/2017 Russell Mosedale
Ashbourne and DCS 28/12/2017 Jacqui Ward (Mianja)
Livingston 27/02/2017 David Robson
Lincoln CS (AVNSC) 17/12/12 Karl Gawthorpe
Darwen CS 16/12/17 Simon Winchup
LKA 10/12/2017 Annette Wijnsouw (Stannamore)
Coventry and District Gundog Society 03/12/2017 Bill Orzel (Braxton) 
Maghull and Merseyside CS 03/12/2017 Des Flaherty
Otley (AVNSC) 03/12/2017  Martyn Rees 
Accrington and DCA 26/11/2017  Mandy Geary 
Liverpool KA 26/11/2017  Richard Stafford (Farnfield)
Sunderland and DCS 26/11/2017  Frank Gilroy (Claychalk) 
Gundog Club of North Wales 26/11/2017 Christine Morgan (Cwsscwn)
Sedgley and Gornal CA 26/11/2017  Tracy Hammond (Calvenace)
Truro and DCS 25/11/2017  Rosemary Alexander (Treveth) 
Southport and Birkdale 25/11/2017  Amanda Golby (Shadymoore) 
Hyde and DCS (AVNSC) 19/11/2017 Mrs S Brookshaw 
Penzance and DCS 19/11/2017 Mrs E Parsons 
HPR Gundog Association 18/11/2017 Terry Pearson
Wrexham 18/11/2017 Cathy Gill
Edwinstowe 18/11/2017 Maureen Taylor
Clitheroe and DKA 15/11/2017  Joanne Howarth 
Merseyside Gundog 12/11/2017 Michelle Kaye-Ackroyd
Gundog Breeds Association of Scotland 11/11/2017 Ron James
World Show 09/11/2017 Francesco Cochetti (Italy)
German Winner Show 07/11/2017 Skalin Bo (Finland)
Torquay and DCS 04/11/2017  Kirsty Miller
Midland Counties 29/10/2017 Ann Kemp
Selby (AVNSC)  28/10/2017 Jeff Luscott
Mid Herts Gundog 28/10/2017  Jane Eyeington (Meadowdale)
South of England Gundog 22/10/2017 David Alcorn
Fylde and DCA 22/10/2017  Gary Scobell 
Northwich and DCS 22/10/2017  Ruth Martin (Sunhouse) 
Birmingham Gundog and Terrier 21/10/2017 Elaine Lawton (Oaklaw) 
South West Gundog 21/01/2107 Sue Parr
Yorkshire Gundog 21/10/2017 Michelle Partridge (Piacente) 
Tay Valley Gundog 15/10/2017 Mrs S Allerton 
Goyt Valley Gundog Club 15/10/2017 Leanne Challands
Hitchin and DCS 15/10/2017 Becky Johnson
Liskeard and DCS 14/10/2017  Richard Kinsey
Gundog Society of Wales 11/10/2017 Kathy Gorman
Northern Counties Gundog Club 08/10/2017  Sally English 
South Wales Kennel Association 07/10/2017  Chris Guest (Bardantop)
Windsor Gundog 04/10/2017  Gill Tully (Highclare)
East Anglian Gundog 01/10/2017 Richard Morris
ISCGB Open 30/09/2017 Rita Allum (Macarica)
ISCGB Open Specials 30/09/2017 Karen Bovio (Ilsolo)
Driffield 29/09/2017 Graham Underwood (Laceygunn)
Nidderdale 25/09/2017  Jean Byrne  
Angus and Kincardinshire 24/09/2017 

Sandra Stevenson 

Stoke-on-Trent Gundog 24/09/2017 Nicola Green (Viszaset)
Bedford and DCS 23/09/2017 Martin Phillips
Perthshire CC  23/09/2017 Cath Mason
Cornwall Gundog 23/09/2017  Mrs J Morris (Penrose)
Belfast 23/09/2017 Mrs S Goodwin 
Okehampton and District Canine Society 17/09/2017 Lee Sharp
Darlington 17/09/2017 Chris Bexon (Oldfield)
Isle of Wight  16/09/2017 Anne Orzell (Braxton)
Exeter and County CS 16/09/2017 Lesley Trow
North Devon Canine 10/09/2017  Sue Almey
Stanhope Agricultural Show 10/09/2017 Mr Allen
Richmond 10/09/2017 Mr D Ericsson
Wolsingham and Wear AS 03/09/2017  Norma Ellis (Normbar) 
City of Birmingham 03/09/2017 Julie Best (Bestina) 
Leicester City CS 28/08/2017 Ray McDonald (Roanjora)
Scottish Kennel Club 27/08/2017 Elaine Kirkham (Alfigio)
North Riding Gundog Club 26/08/2017  Tracey Hayes (Arkangath)
North of England HPR 26/08/2017  Christine Morgan (Cwsscwn) 
Newton Abbot and South Devon 26/08/2017  Chris Briggs (Bellpins)
Welsh Kennel Club 20/08/2017 Bill Bunce
Bournemouth 14/08/2017 Linda Mayne (Michiamo)
Preston & DCS 13/08/2017  Charlotte Ayres-Cousins (Viracocha) 
Sedgefield Agricultural Show 12/08/2017  Yvonne Lewthwaite (Navale) 
National Gundog Association 06/08/2017 Robyn Griffin (Sanjika)
Paignton & DFA 05/08/2017 Penny Williams
Bakewell 02/08/2017 Steve Bowcott (Dalvenza)
York KA 30/07/2017 Keeley Newman-Jones
Alfreton 29/07/2017 Barbara Stamp (Tynsil)
Southampton 29/07/2017 Steve Richardson (Carlequin)
Plymouth and DCS 22/07/2017  Amanda Stewart 
Dorset CCS 23/07/2017 James Newton (Patamoke)
Leeds  21/07/2017 Doreen Smillie-Gray
Fife KA 16/07/2017  Donna Neatham 
Evesham & DCS (AVNSC) 16/07/2017 Ernie Lockett (Fayemm)
Kingston CS 16/07/2017  Mr S Richardson
Tonge & DCS 16/07/2017 Mike Hughes (Camdease) 
Durham County CA 16/07/2017 Sue Randle (Rionore)
Harrogate 15/07/2017 Karen Bovio (Ilsolo)
Camborne and Redruth 15/07/2017 Rebecca Rowe 
Frecheville 13/07/2017 Mr R Mann
Dukeries Gundog Club 11/07/2017 Peter Atkinson (Trueflow)
Taunton and DCS 08/07/2017 Teresa Dunsdon
Goosnargh 08/07/2017 Linda Thorogood (Harrifield)
East of England 07/07/2017 Maxine Munday (Kubear)
Larkhall & DCC 01/07/2017  David Laidlaw 
Ashington and DCS 01/07/2017 Mr S Rudbach (Clumbadane)
Windsor 29/06/2017 Robert Geary
Eastbourne 25/06/2017 Roslyn Gardiner
Blackpool 24/06/2017 Julia Iles-Hebbert
Cheshire County Show 20/06/2017 Jonathan Daltrey
Poole 18/06/2017 Christine Morgan
Border Union 17/06/2017 Suzanne Whittingham (Riccini)
Ashfield 11/06/2017 Doreen Hardie (Mistyayre)
Three Counties 11/06/2017 Martin Wellman (Jaspins)
Southern Counties 04/06/2017 Kari Jarvinen (Finland)
Dundee CS 03/06/2017 Lesley Trow
Stafford and Birmingham Agricultural Society 31/05/2017 Anne Orzel (Braxton)
Reading 31/05/2017 Kelly Jenkinson (Eastriding)
Northumberland 29/05/2017 John Abraham (Ardenstorm)
North of England HPR 28/05/2017 Terry Pearson (Lanspar)
North Riding Gundog Club 28/05/2017 Kevin Delaney (Redmires)
Banff Moray and Nairn 28/05/2017 John McCreath
Northwich (AVNSC) 28/05/2017  Lillian Poulson (Patchdown) 
Bath 27/05/2017 Kim Parris (Bonario)
White Rose 22/05/2017 Mark Boswell (Marquell)
Shropshire 21/05/2017 Ian Halbert (Marimay) 
Devon County Show 20/05/2017 Louis Kruger (Whitesquall)
Scottish Kennel Club 20/05/2017 Ann Webster
Chester City and County 15/05/2017  Stephen Ireson
Ross and Cromarty (AVNSC) 14/05/2017 Lynne Bowley (Gunsyn)
South of England Gundog Club 14/05/2017 Tom Graham (Nyliram)
Perthshire CC 13/05/2017  John Kean (Traighmoor) 
Ruthin CS 13/05/2017 Gareth Lawler
Perthshire CC 13/05/2017 Mr J Kean (Traighmoor)
Birmingham National 05/05/2017 Jean Lanning
North West CS (AVNSC) 01/05/2017 Kelly Jenkinson (Eastriding)
Marlborough & DCS 01/05/2017 Bob Lane (Kulawand)
Border Counties Gundog 01/05/2017 James Newton (Patamoke)
Chelmsford 01/05/2017 Bruce Carter
South of England Agricultural Society (AVNSC) 01/05/2017 Martyn Rees
Falkirk 30/04/2017 Maureen Taylor (Muirsett)
WELKS 29/04/2017 Carolyn Fry (Bedeslea)
East Anglian Gundog Club 26/04/2017 Betty Smith
Clydebank and DCS 23/04/2017 Giovanni Monteverde (Olvinglay)
Birmingham Gundog & Terrier Open Show 23/04/2017 Lisa Hudson-Smith (Tevarlani)
Sunderland & DCS 23/04/2017 Kelly Jenkinson (Eastriding)
Colne, Nelson & DCS (AVNSC) 23/04/2017 Doreen Hardie (Mistyayre)
Tay Valley Gundog Club 22/04/2017 Christine Bennett (Hochopepa)
South West Gundog 22/04/2017 Martyn Ford (Cuboglach)
Windsor Gundog Society 19/04/2017 Deborah Wagh (Dewdhala)
Cornwall Gundog Club 17/04/2017 Angela Roberts (Polmennor)
Saltburn & DCS 16/04/2017 David Griffiths
Bebington Canine Society 16/04/2017 Colin Troth
Rochdale CS (AVNSC) 15/04/2017 Elaine Bradley (Highforce)
North Lincs CS 15/04/2017 Karen Bovio (Ilsolo)
Chertsey & DCS 14/04/2017 Anne Lavelle (Crosscroyde)
Eastwood KA 14/04/2017 Leanne Challands (Annilan)
N/A
Otley Members Limited Show (AVNSC) 09/04/2017 David Alcorn (Rutilis)
Consett CS 08/04/2017 David Smith
Exonian & DCS 08/04/2017 Carol Coode
Angus and Kincardinshire 02/04/2017 Sharon Burrows
Gundog Club of North Wales 26/03/2017 Jean Byrne
Morecambe and Heysham CA (AVNSC) 26/03/2017 Moira Forfar
Bootle Crosby & South Liverpool CS 25/03/2017 David Brigden (Braithwaite)
ISCGB Championship Show Junior Handling 25/03/2017 Hilary Tringham (Kushbudar)
ISCGB Championship Show 25/03/2017 Gina Gingell (Capricho)
Retford CS 19/03/2017 Jane Howarth (Arkview/Moorbrook)
Llandudno Canine Society 18/03/2017 A Scutcher (Winsleywood)
CRUFTS 11/03/2017 Keith Groom
Coventry Gundog Club 05/03/2017 Paul Carpenter (Ruphill)
Gateshead CS 05/03/2017 Miss T Jaes (Blackmines)
SW Scotland Gundog Association 04/03/2017 Maureen Scott
Ashton in Makerfield CS 04/03/2017 Lee Sharp (Hapsberg)
Wath, West Melton & DCS 04/03/2017 Joanne Howarth (Caleydene)
Billingham Synthonia CS 26/02/2017 Mrs A Chandler (Chanangel)
ISCGB Open Show (Bitches) 26/02/2017 Christine Bexon (Oldfield)
ISCGB Open Show (Dogs) 26/02/2017 Sheila Tolladay (Bethersden)
Tay Valley Gundog 25/02/2017 Una Jane Russell
Sutton Coldfield CS (AVNSC) 25/02/2017 Nigel Naylor (Anlory)
Newark & DCS 25/02/2017 Mandy Romeo-Dieste (Hopevalley)
Cleveland Dog Society 19/02/2017 Mrs M Taylor (Maursett)
Barrow & DKA 19/02/2017 Paul Richardson (Weisel)
Waverley Gundog Association 19/02/2017 David Brigden (Braithwaite)
Matlock & DCS 19/02/2017 Martyn J Rees
Ilfracombe & DCS 18/02/2017 Alistair Scott (Largymore)
Gloucester & DCS 18/02/2017 Sarah Sevastopulo (Oldholbans)
St Helens & DCS 18/02/2017 Mr R Kinsey (Kitarn)
Southampton & DCS 15/02/2017 Mike Masters (Manchela)
Jarrow & Hebburn CS 12/02/2017 Mr B Orzel (Braxton)
Lancaster & DCS (AVNSC) 12/02/2017 Tereza Watkins (Azeret)
Plymouth & DCS 11/02/2017 Miss S Roffey
Huddersfield & DCA 11/02/2017 Stewart Irving (Skyandski)
Belper KA (AVNSC) 05/02/2017 Ian Sparham (Chianja)
Northern Counties Gundog 05/02/2017 Mr G Gatliffe (Allezweck)
Pontefract & DCS 05/02/2017 Mrs P Smith (Tzaziki)
Merseyside Gundog Club 05/02/2017 Ken Roberts
Caledonian CS 04/02/2017 Frank Whyte (Kazval)
Darlington CS 04/02/2017 Sharon Barkley
Border Counties Gundog Club 29/01/2017 Philip Lawton (Oaklaw)
Coalville & DCS 29/01/2017 Steve Richardson (Carlequin)
Stoke on Trent & District Gundog Club 29/01/2017 Mrs S Littlechild (Ravensett)
Newton Abbot & South Devon CS 28/01/2017 Michael Masters
Buckinghamshire CS 28/01/2017 Linda Thorogood (Harrifield)
Lichfield CS 28/01/2017 Barbara Allison (Silberstern)
Manchester Dog Show Society 22/01/2017 Lorraine Rossiter (Inostricani)
North & South Shields CS 15/01/2017 Mr A Wood
Worcester & Malvern CS 14/01/2017 Martin Phillips (Jaeva)
Taunton & DCS 08/01/2017 Graham Osborne (Beaters)
Goyt Valley Gundog 08/01/2017 Lindsey Belcher (Sosteli)
Boston & DCS 06/01/2017 Jonathan Daltrey
Dukeries (Notts) Gundog Club 02/01/2017 Mark Sandy (Milisimo)