Championship and Open Show Results for 2015 ...... Click for Today's Show Results or visit our blog http://iscgb.blogspot.com/.  You can email results directly to the blog on

results1.blogger"at"blogger.com.  Replace "at" with @

Please email any show results to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for inclusion on the website.

Visit our show photo archive at www.italianspinone.co.uk/coppermine (last updated 27/05/2014) Here you can see all the pictures for your dog in one place.  Click Search and enter all or part of your dogs name excluding affixes, titles etc.  For example to see all the pictures for Sh Ch Inostricani Simoni del Michiamo you would enter Simoni in the search box.

Latest Critiques Published - NE HPR, Newton (6/12), Border Union (20/06), Windsor (03/07), Yeovil (30/12), Livingstone (27/12), LKA (13/12), Ashbourne (28/12), Oakengates (20/12), Southport (05/12)

 
 

critique

2015 Shows

Date

Judge

ISCGB Annual Awards 31/12/2015 -
Yeovil & DCS 30/12/2015 Sally Leslie (Risdene)
Luton CA 30/12/2015 Rachel Williams (Millerdan)
Ashbourne & DCS 28/12/2015 Karen Bovio (Ilsolo)
Livingstone & DCS 27/12/2015 Anne Massie
Wealdstone & Northolt CS 27/12/2015 Jennifer Fairhall (Acoustica)
Oakengates & DCS 20/12/2015 Lee Sharp
Darwen CS 20/12/2015 Leanne Bryant
Colchester & DCS (AVNSC) 20/12/2015 Anthony Allen (Allenie)
Bridlington CS (AVNSC) 20/12/2015 Tom Mather
LKA 13/12/2015 Lucy Kirkham (Alfigio)
Newton & Aycliffe CS 06/12/2015 Morag Mcquade (Corrielochan)
Maghull & Merseyside CS 06/12/2015 Stuart Cooper (Newcheshire)
Penrith & DCS 06/12/2015 Julie Williams (Trebettyn)
Southport & Birkdale KA 05/12/2015 Agnes Murthy (Silvora)
Exonian & DCS 05/12/2015 Karen Stirk (Grakar)
Coventry Gundog 05/12/15 Geoff Hargreaves (Ghyllbeck)
Sunderland & DCS 29/11/2015 Christine Morgan (Cwsscwn)
Sedgley & Gornal CA 29/11/2015 Steve Bowcott (Dalvenza)
Wirral CS 29/11/2015 Jill Peak
Truro & DCS 28/11/2015 Jinty Gill-Davies (Rosecourt)
Liverpool KA 22/11/2015 Kim Kaye
Houghton Le Spring CS 22/11/2015 Fiona Thurm ( Belonburn)
HPR Gundog Assocition 22/11/2015 Dogs: Peter Atkinson. Bitches: Christine Morgan
Huntingdon CS 22/11/2015 Hazel Fitzgibbon (Smiliesam)
Edwinstowe & DCS 21/11/2015 Elaine Thomas (Claramand)
Merseyside Gundog 15/11/2015 Deborah Dixon
GBAS 14/11/2015 Mick Howes
Plymouth 14/11/2015 Michael Vines
Coventry (Foleshill) Open 02/11/2015 Jenny Fairhall
Flyde KA 01/11/2015 Melanie Hibbs (Testaverde)
Gundog Club Of North Wales 01/11/2015 Miss D Crabtree
Eston & Barnaby CS 01/11/2015 Rachel Williams (Millerdan)
Yorkshire Gundog 25/10/2015 Peter Sheppard (Whissgig)
Mid Herts Gundog 25/10/2015 Jacqui Whitworth
Chester Le Street CS 25/10/2015 Fonia Mace (Fonesse)
Midland Counties 23/10/2015 Christine Schofield (Cwsscwn)
Hitchin CS 18/10/2015 Peter Sheppard (Whissgig)
Goyt Valley Gundog 18/10/2015 Stephen Clayforth
Birmingham Gundog and Terrier 17/10/2015 David Howarth (Moorbrook)
South Western Gundog 17/10/2015 Becky Johnson (Downstream)
Gundog Society of Wales 14/10/2015 Ann Webster
Northern Counties Gundog 11/10/2015 Tracey Hayes (Arkangath)
Tay Valley Gundog 11/10/2015 Paul Carpenter
South Wales KA 11/10/2015 Keith Groom
Liskeard CA 10/10/2015 Kim Ellis
Windsor Gundog 07/10/2015 Tom Mather (Barklots)
North of England HPR 03/10/2015 Cathy Gill (Jocagil)
Treharris CS 03/10/2015 Chris Toynton
Barking CC (AVNSC) 03/10/2015 Karen Stirk (Grakar)
Driffield 02/10/2015 David Shields (Wilholme)
ISCGB Open Show Bitches 27/09/2015 Charlotte Haneskog (Teazledown)
ISCGB Open Show Dogs 27/09/2015 Bill Bunce
ISCGB Open Show Specials & Handling 27/09/2015 Lee Sharp
Pollard CS 27/09/2015 Debbie Dixon
Bridgford & DCS 27/09/2015 Deborah Wagh (Dewdhala)
Stoke On Trent Gundog 27/09/2015 Gerald Philpott (Caspar)
South of England Gundog 26/09/2015 Chris Toynton (Merrybear)
Belfast 26/09/2015 Mr G Philpott (Ire)
Cornwall Gundog 26/09/2015 Val Jones (Braemist)
Nidderdale AS 21/09/2015 Suzie Wiles
Darlington 20/09/2015 Sarah Barnard
Exeter & County CS 19/09/2015 Claire Prangle
Stanhope AS 13/09/2015 Tom Graham (Nyliram)
Richmond 12/09/2015 Anne Hardy (Amhard)
Wolsingham & Wear Valley AS 06/09/2015 Margaret Woods (Amirene)
City of Birmingham 06/09/2015 Claire Sharp (Afterglow)
Salisbury & South Wilts CS 30/08/2015 Michele Reed (Lilybrook)
Leicester City and DCS 30/08/2015 Raquel Colaco (Raki's Place)
SKC 30/08/2015 Penny Williams
North Riding Gundog 29/08/2015 Marion McAngus (Greyfurs)
Newton Abbot CS 29/08/2015 Derek Shapland
West Bromwich & Wednesdbury CS 28/08/2015 Colin Woodward
WKC 23/08/2015 Jean Lanning
Tralee (IKC) 22/08/2015 Mr J Silva
Limerick (IKC) 20/08/2015 Mr S Lovenkjaer
Killarney (IKC) 18/08/2015 Mr A Cuccillato
Clonmel (IKC) 16/08/2015 Mr G Krishnan
Scunthorpe & DCS 16/08/2015 Ed Casey
Pudsey & DCS 16/08/2015 Peter Atkinson
Milton Keynes & DCS 15/08/2015 Emma Towns (Indijazz)
York CA 09/08/2015 Margaret Gawthorpe
Preston & DCS (AVNSC) 09/08/2015 Graham Ingham (Calderside)
Sedgefield Agricultural Show 08/08/2015 Martin Philips
Tayside and Lochee CS 08/08/2015 Adam Murray
Bolton CS 08/08/2015 Wendy Minshull (Sidelock)
Bournemouth 08/08/2015 Carolyn Fry (Bedeslea)
Bakewell Show 05/08/2015 David Bell (Balintyne)
National Gundog 02/08/2015 Janet Neil (Kevardhu)
Paignton 01/08/2015 Ann Moss
Hampshire Gundog Society 26/07/2015 Jonathan Daltrey
Rotterdam Internationale Day 2 26/07/2015 Anca Giura
Rotterdam Internationale Day 1 25/07/2015 Colm Beattie
Leeds Championship Show 25/07/2015 Mick Brind
Kingston Canine Society 19/07/2015 Jean Byrne (Enryb)
Totnes & DCS 19/07/2015 Ian Sparham (Chianja)
Harrogate & DCS 19/07/2015 Christine Raynor (Raystans)
Peterborough CS (AVNSC) 19/07/2015 Neville Thorpe (Braegorse)
Frecheville and DCS 16/07/2015 Mr R Kinsey (Kitarn)
Liskeard and DCS 12/07/2015 Ray Macdonald
Alfreton and DCS 12/07/2015 Sandra Mason (Nosam)
Goosnargh and Longridge 11/07/2015 Sandra Sturrock
East of England 11/07/2015 Chris Bennett (Hochopepa)
Dukeries Gundog Club 07/07/2015 Lesley Trow (Winterwell)
Windsor 03/07/2015 Doreen Smillie
Derby County 28/06/2015 Sherril Goodwin (Spitewinter)
Blackpool 27/06/2015 Rob Geary
Taunton & DCS 27/06/2015 Karen Sillince (Tomlow)
Cheshire County Show 23/06/2015 Jean Byrne
Southampton & DCA 20/06/2015 Viv Phillips (Debucher)
Border Union 20/06/2015 Gael Stenton (Gaesten)
Chesterfield & Pinxton KA 14/06/2015 Leanne Challands
Newmarket & DCS 14/06/2015 David Alcorn (Rutilus)
Poole CC 14/06/2015 Sue Warrington (Zakova)
St Andrews, Cupar & District 14/06/2015 Albert Wight (Sharval)
Honley & DCS 13/06/2015 Shelagh Tolliday (Bethersden)
World Show Milano 2015 11/06/2015 Luca Massimino (Italy)
World Show Club Milano 2015 09/06/2015 Maria Grazia-Poli (Italy)
Three Counties 07/06/2015 Suzanne Whittingham (Riccini)
Ripon & DCS 07/06/2015 Amanda Goldby (Shadymoore)
South West Durham 07/06/2015 Colin Woodward (Wadeson)
Ashfield KA 07/06/2015 Val Harley (Donvalset)
Dundee CC 06/06/2015 Christina Chapman (Bukris)
Royal Cornwall Show 05/06/2015 Mr A Moss
Melton Mowbray 31/05/2015 Mark Sandy
Southern Counties 29/05/2015 Giuliano Biasiolo
Staffordshire & Birmingham AS 27/05/2015 Christine Morgan (Cwsscwn)
Shropshire Gundog 24/05/2015 Ray McDonald (Roanjora)
Bath 23/05/2015 Janet Richards
Devon County Show 21/05/2015 John Senior (Jonsen)
SKC 15/05/2015 Keith Young
Birmingham National 10/05/2015 Gianercole Mentasi
Kirkcaldy & DCC (AVNSC) 09/05/2015 Christine Schofield
Newton Aycliffe & DCS 06/05/2015 Shelagh Tolladay (Bethersden)
Chelmsford & DCS 04/05/2015 Christina Chapman (Bukris)
Border Counties Gundog 04/05/2015 Angela Porter-Manning (Wallaroo)
Marlborough & DCS 04/05/2015 Jonathan Daltrey
Fermoy All Breed International (IKC) 03/05/2015 Mr J Singh Pawar
White Rose CS 02/05/2015 Sherril Goodwin (Spitewinter)
Perthshire CC 02/05/2015 Lorraine Bolton (Rikarlo)
South Tipperary (IKC) 02/05/2015 Carole Coode
WELKS 26/04/2015 Chris Bexon
Birmingham Gundog & Terrier 19/04/2015 Frank Whyte (Kazval)
Sunderland & DCS 19/04/2015 Stevie Allerton
Colne, Nelson & District CS (AVNSC) 19/04/2015 Alistair Scott (Largymore)
South Western Gundog 18/04/2015 Trudy Short (Parkmist)
Windsor Gundog 15/04/2015 Shelagh Tolladay (Bethersden)
Bebington CS 12/04/2015 Jean Marshall (Jepejo)
Otley CS 12/04/2015 Megan Haneskog
Ruthin CS 11/04/2015 Trudy Short (Parkmist)
Consett CS 11/04/2015 Pauline Luxmoore-Ball (Hushwing)
Mansfield & DCS 11/04/2015 Claire Sharp
Cornwall Gundog 06/04/2015 Daphne Bailey (Daelyb)
North Lincs Dog Club 06/04/2015 Christine Morgan (Cwsscwn)
St Agnes CA 05/04/2015 Laurie Hunt (Setthornes)
Chippenham & DCS (AVNSC) 05/04/2015 Bob Sillence (Canina)
Combined Canine All Breed National (IKC) 05/04/2015 Ernie Patterson
East Anglian Gundog 04/04/2015 Penny Sands (Krakenexis)
North of England HPR 04/04/2015 Philip Lawton (Dogs) Elaine Lawton (Bitches)
Rochdale & DCS 04/04/2015 Kevin Bingham (Elmsal)
Combined Canine All Breed International (IKC) 04/04/2015 Mr K Lee
Chertsey & DCS 03/04/2015 Charlotte Haneskog (Teazledown)
Eastwood KA 03/04/2015 Paul Bullivant (Payguns)
Accrington & DCS (AVNSC) 03/04/2015 Claire Sharp
Gundog Club of North Wales 29/03/2015 Honor Talbot (Dellersbeck)
Morecambe and Heysham CA 29/03/2015 Judy Grocott (Onmin)
ISCGB Ch Show 28/03/2015 Patricia Wilkinson (Monzamo)
ISCGB Ch Handling and Brace 28/03/2015 Linda Mayne (Michiamo)
Hampshire Gundog 22/03/2015 Betty Smith (Zavis)
Retford 22/03/2015 Megan Haneskog (Dogs) & Karen Bovio (Bitches)
Bristol & DDC 21/03/2015 Liz Harper (Pitswarren)
Coventry Gundog Club 21/03/2015 Derek Whitfield (Alfizsbet)
Bootle, Crosby and South Liverpool CS 21/03/2015 Emma Towns (Indijazz)
Okehampton & DCS 14/03/2015 Blake Crocker (Meadway)
Isle Of Wight Gundog Club 14/03/2015 Sue Randle (Rionore)
Clydebank & DCC 14/03/2015 Claire Sharp
Crufts 05/03/2015 Ron James
Craven CA 01/03/2015 Mrs V Kelly (Kelval)
East Of Scotland CC 01/03/2015 Alistair Scott (Largymore)
Torquay & DCS 28/02/2015 Alison Scutcher (Winsleywood)
Ashton in Makerfield CS 28/02/2015 Penny Sands (Krakenexis)
Newark & DCS 28/02/2015 Richard Stafford (Farnfield)
Kent County CA (AVNSC) 28/02/2015 Anthony Allen
Yorkshire Gundog Club 22/02/2015 Abbe Marshall-Wyer
St Austell & DCS 22/02/2015 Julie Revill (Julita)
Billingham Synthonia CC 22/02/2015 Flo Barker (Flinthill)
St Helens & DCS (AVNSC) 21/02/2015 Mrs M Sutton
Maidenhead & DCS 21/02/2015 Wendy Bebb (Cochen)
Matlock & DCS 15/02/2015 Yvonne Bullivant (Payguns)
Barrow & DKA 15/02/2015 Joan Grimmett (Haydene)
Plymouth & DCS 14/02/2015 Jeff Horswell
Wath & West Melton DCS 14/02/2015 Jacqui Ward (Mianja)
Huddersfield & DCS 14/02/2015 Jane Graham
Cheltenham & DCS 08/02/2015 Eileen Hughes (Sonnenberg)
Stoke on Trent Gundog 08/02/2015 Mr P Sargeant (Moongean)
Jarrow and Hepburn CS 08/02/2015 Carole Wood (Marada)
Ilfracombe & DCS 07/02/2015 Ray Scholes (Rossgilde)
Darlington & DCS 07/02/2015 Sally Foster (Shanoanh)
Thames Valley CS 07/02/2015 Hilary Male (Malenbrook)
Northern Counties Gundog 01/02/2015 Linda Clayforth (Haradwaithe)
Tay Valley Gundog 01/02/2015 ?
Merseyside Gundog 01/02/2015 Philip Lawton (Oaklaw)
Caledonian CC 31/01/2015 Brian Limpus (Kanridell)
Northern Dog Club 31/01/2015 Liz Hallgarth (Chapelmanor)
Border Counties Gundog 25/01/2015 Sally Knowles (Bessalone)
City of Cambridge CS (AVNSC) 25/01/2015 Colin Woodward
Coalville & DCS (AVNSC) 25/01/2015 Tom Graham
Newton Abbot & South Devon CS 24/01/2015 Vicky Clarke (Ousvale)
Lichfield CS (AVNSC) 24/01/2015 Sandra Sturrock (Forfarian)
Manchester 18/01/2015 Frank Kane (Hirontower)
Exeter & DCS 17/01/2015 Jennifer Fairhall (Acoustica)
Goyt Valley Gundog 11/01/2015 Sue Knowles (Bessalone)
Earlestown & Newton-le-Willows CS 11/01/2015 Mandy Romeo-Dieste (Hopevalley)
Buckinghamshire CS 10/01/2015 Anita Roberts (Tioga)
Boston & DCS 09/01/2015 Peter Harper (Pitswarren)
Taunton & DCS 04/01/2015 Fred Ellingford (Klugmaus)
Dukeries Gundog 04/01/2015 Stevie Allerton (Eshaldwell)