Championship and Open Show Results for 2011 ...... Click for Today's Show Results or visit our blog http://iscgb.blogspot.com/.  You can email results directly to the blog

results1.blogger"at"blogger.com.  Replace "at" with @.

Visit our show photo archive at www.italianspinone.co.uk/coppermine Here you can see all the pictures for your dog in one place.  Click Search and enter all or part of your dogs name excluding affixes, titles etc.  For example to see all the pictures for Sh Ch Inostricani Simoni del Michiamo you would enter Simoni in the search box.

Latest Critiques Published - Guildford (18/12), Maghull (04/12), Wirral (18/12), Chepstow (18/02), Barry (27/11)

critique

2011 Shows

Date

Judge

ISCGB Annual Awards 31/12/2011 -
Goyt Valley Gundog 31/12/2011 Charles Lewis-Crooks
Luton CA 29/12/2011 Goran Bodegard (Sweden)
Ashbourne & DCS 28/12/2011 Charlotte Haneskog (Teazledown)
Wealdstone & Northolt CS 27/12/2011 Ann Cook (Jaspins)
Sleaford & DCS 27/12/2011 Lesley Trow
Livingston CS 27/12/2011 Joanna MacLaine (Greyspirit)
Eastbourne Members Limit Show 27/12/2011 Pam Blay
Guildford & DCS 18/12/2011 Elaine Kirkham (Alfigio)
Wirral KA 18/12/2011 Carole Moore
Sunderland & DCS 18/12/2011 Frank Gilroy (Claychalk)
Chepstow & DCS (AVNSC) 18/12/2011 Gordon Talbot (Dellersbeck)
Bridlington (AVNSC) 18/12/2011 Jeff Luscott
Cambuslang CC (AVNSC) 18/12/2011 G Burton (Reywood)
LKA 10/12/2011 Chris Bexon
Maghull & Merseyside CS 04/12/2011 Cathy Gill (Jocagil)
Coventry Gundog 03/12/2011 Victoria Sutherland (Javal)
West Lothian CS (AVNSC) 03/12/2011 Mrs H Stevens
Barry, Penarth & Glamorgan CS (AVNSC) 27/11/2011 Michelle Meredith
Clydebank & DCC (AVNSC) 27/11/2011 David Moss (Ewtor)
Reading CS 26/11/2011 Jeff Horswell
Driffield Members Limited Show 26/11/2011 Tracy Butler (Ycart)
Southport & Birkdale KA 26/11/2011 Ann Weston
Land O Burns CC (AVNSC) 26/11/2011 Agnes May Pollock (Polham)
Camberley CS 20/11/2011 Philip Wright (Riccini)
Penzance & DCS 20/11/2011 Lyn Hunter (Springcurl)
Urmston Flixton & Davyhulme CS 20/11/2011 Amanda Ellis (Eastonite)
Wrexham & DKS 19/11/2011 Lyn Anderson (Linchael)
Newton Aycliffe & DCS 19/11/2011 Elaine Kirkham (Alfigio)
South of England Gundog 19/11/2011 Trudy Short (Parkmist)
Plymouth & DKA 19/11/2011 Kati Challis (Vislanya)
Huntingdonshire CS (AVNSC) 19/11/2011 Christine Schofield (Cwsscwn)
Catrine CC (AVNSC) 19/11/2011 Nicola Calvert (Calvdale)
Northallerton & DCS 13/11/2011 Mrs J Grimmett (Haydene)
Merseyside Gundog 13/11/2011 Mr L D Sharp
Minehead & DCS (AVNSC) 13/11/2011 Jenny Hamilton
Liverpool & DCA 12/11/2011 Lesley Broomfield (Fernlin)
GBAS 12/11/2011 Doreen Smilie
Wigan CS 06/11/2011 Sarah McGuinness (Dinahtron)
Gundog Club of North Wales 06/11/2011 Elaine Thomes (Claramand)
Wavereley Gundog 06/11/2011 Linda McGillivary (Antoine)
Yorkshire Gundog 30/10/2011 Heather McKie (Redrue)
Kensington CS 29/10/2011 Derek Murton
Victorian Gundog Club (Australia) 29/10/2011 Chris Bexon
Midland Counties 28/10/2011 Aidine Howes
Mid Herts Gundog 23/10/2011 Lucy Kirkham (Alfigio)
Doncaster & DCS 23/10/2011 Joan Kniveton (Orstone)
Kirkintilloch, Lenzie & DCS (AVNSC) 23/10/2011 Susan Goodwin
South West Gundog Club 22/10/2011 Mark Boswell
Hillsboro (Sheffield) & DCS 16/10/2011 Gill Tully (Highclare)
Birmingham Gundog & Terrier 16/10/2011 Richard Bott (Quensha)
Eston & Barnaby CS 16/10/2011 Rosemary Mason (Freebreeze)
Northwich & DCS 16/10/2011 Annette Rathbone
HPR Club of Scotland 15/10/2011 Max Munday (Kubear)
Weston Super Mare 15/10/2011 Claire Sharp (Afterglow)
Treharris & DCS (AVNSC) 15/10/2011 Eileen Hughes (Sonnenberg)
GSOW 12/10/2011 Carole Coode
ISCGB Open 09/10/2011 Roberto Amadori (Epithelium)
ISCGB Open Special Awards 09/10/2011 Viv Steere (Elgin)
ISCGB Open Handling 09/10/2011 Charlotte Haneskog (Teazledown)
Tay Valley Gundog 09/10/2011 Ruth Longbottom
Liskeard & DCS 08/10/2011 Brian Limpus (Karidell)
Paisley & DCS (AVNSC) 08/10/2011 Angus Macara (Cromasaig)
SWKA 07/10/2011 Kathy Gorman
Tavistock & DCS 02/10/2011 Pat Harrison (Stebel)
North of England HPR 01/10/2011 David Shields (Wilholme)
Driffield 30/09/2011 Colin Mackay
Bridgford & DCS 25/09/2011 Steve Bowcott (Dalvenza)
Portsmouth & Southsea 25/09/2011 Sue Almey (Arbutus)
Stoke On Trent Gundog 25/09/2011 Elizabeth Muir (Boisels)
Lancaster & DCS 25/09/2011 Pam Davies (Benbreac)
Angus & Kincardine Members Show 25/09/2011 Bill Orzel (Braxton)
Derby CS 24/09/2011 Jacque Bayne (Corranroo)
Belfast DSS 24/09/2011 Gordon Haran
Hull & East Riding (AVNSC) 24/09/2011 Mr G Collins (Gilbro)
Windsor Gundog 21/09/2011 Mike Yarnley
Nidderdale 19/09/2011 Jane Maxwell
Darlington 18/09/2011 Gaynor Berry (Hollutrix)
Camborne Redruth CS 18/09/2011 Honor Harrison (Glenbrows)
Newport & DCS 17/09/2011 Carole Wood
Plymouth & DCS 17/09/2011 Laurie Hunt
Richmond 11/09/2011 Mike Spencer (Bannonbrig)
Stanhope AS 11/09/2011 Margaret Robinson (Kampsall)
City of Birmingham 04/09/2011 Barbara Abbishaw (Hastabbi)
Wolsingham & Wear Valley 03/09/2011 John Evans (Joneva)
Leicester City CS 29/08/2011 Maurice Givan (Sudeo)
SKC 28/08/2011 Jenny Miller (Feorlig)
Sailsbury & South Wilts CS 28/08/2011 Karen Marsh (Kilnrae)
Milton Keynes & DCS 27/08/2011 Gary Green (Meloneras)
Newton Abbot & South Devon 27/08/2011 Angela Aulton (Winnatts)
Welsh Kennel Club 21/08/2011 Jeff Roberts (Mirkwood)
Pembrokeshire County Show (AVNSC) 16/08/2011 Ken Bartlett (Dwilencia)
Bournemouth 15/08/2011 Martin Wellman (Jaspins)
Bolton CS 14/08/2011 Alistair Moss (Ewtor)
Upperward of Lanarkshire 13/08/2011 Gaye O'Connor (Caispem)
Tayside, Lochee & DCS 13/08/2011 John Steven (Rossbank)
Harrogate & DCS 13/08/2011 Morag McQuade (Corrielochan)
Falkirk & DCS 07/08/2011 Mr S Mitchell (Staxyll)
Langstone & DCS (AVNSC) 07/08/2011 Richard Morris (Lascoed)
National Gundog 06/08/2011 Chris Guest (Bardantop)
Bakewell Show 03/08/2011 Christine Schofield (Cwsscwn)
North Devon AS (AVNSC) 03/08/2011 Liz Cartledge (Ryslip)
Paignton 02/08/2011 Keith Groom
Hampshire Gundog 31/07/2011 Jane Maxwell (Bardrestan)
East of England LKS 31/07/2011 Ray McDonald (Roanjora)
Oxfordshire & Thame Couunty 30/07/2011 Val Wade (Oldestone)
Kingston CS 23/07/2011 Janet Drake (Clamerkin)
Cleveland Show Society 23/07/2011 Amanda Kirkham (Tsarmont)
Leeds 22/07/2011 Ruth Roberts (Mirkwood)
Alfreton & DCS 17/07/2011 Andrew Caine
Worthing & DCS 17/07/2011 Karen Bicknell (Szentendre)
Durham County CS 17/07/2011 Alistair Moss (Ewtor)
East Riding Gundog 17/07/2011 Shelagh Tolladay (Bethersden)
Dukeries (Notts) Gundog 12/07/2011 Bill Ashcroft (Eschenhof)
Stithians Agricultural Association 11/07/2011 Bridgette Bodle (Kitarn)
Goosnargh & Longridge AS 09/07/2011 Donald Bennett (Jesham)
East of England 08/07/2011 Pam Blay
Lanchester Agricultural CS 03/07/2011 Susan Webster (Benjcroft)
Windsor 02/07/2011 Robyn Griffin (Sanjika)
Ashington & DCS 02/07/2011 Doreen McGugan (Invergoil/Culzean)
Exeter & CCS 26/06/2011 Alistair Scott
Blackpool 25/06/2011 Irene Glen
Cheshire County Show 21/06/2011 Cathy Gill (Jocagil)
Border Union 18/06/2011 Christine Bennett (Hochopepa)
Southampton & DCA 18/06/2011 Jean Lanning
St Andrews, Cupar & DCS 12/06/2011 Eileen Jackson (Emsal)
Ashfield CS (AVNSC) 12/06/2011 Elaine Thomas
Honley AS (AVNSC) 11/06/2011  Lesley Tain
Dundee Canine Club 11/06/2011 Geoff Hargreaves
Three Counties 10/06/2011 Sheila Gray (Abbeystag)
ISCGB Champ 05/06/2011 Sig Claudio De Giuliani (Italy)
ISCGB Champ Handling 05/06/2011 Morag McQuade (Corrielochan)
Livingston CS 04/06/2011 Geraldine O'Driscol
Southern Counties 03/06/2011 Jean Houltram (Caldocani)
Guildford & DCS 01/06/2011 Karen Farrell (Bluejays)
Stafford & Birmingham AS 01/06/2011 Claire Sharp (Afterglow)
South of England Gundog 29/05/2011 Max Munday (Kubear)
Gundog Breeds of Scotland 29/05/2011 Val Wade (Oldestone)
Chester & CCS 29/05/2011 Linda Cooper (Megwellin)
Shropshire Gundog 29/05/2011 Heather Rose (Kavacanne)
Bath 28/05/2011 Chris Atkinson
SKC 22/05/2011 Freda Marshall
Devon Agricultural Association 21/05/2011 Linda Cooper (Megwellin)
Hibernian (IKC) 21/05/2011 Gianni Guffanti (Italy)
Chertsey CS 18/05/2011 Rita Allum (Macarica)
Mid Herts Gundog 15/05/2011 Ray Strudwick (Burpham)
Sutton Dog Show Society 15/05/2011 Pat Predith (Rigmoor)
Falkirk & DCS 15/05/2011 Lee Cox (Vanitonia)
Seaham & DCS (AVNSC) 15/05/2011 Mick Howes
Thetford & DCS 15/05/2011 Russell Mosedale
Kirkcaldy & DCC (AVNSC) 14/05/2011 Christine Morgan (Cwsscwn)
Redditch & DCS 14/05/2011 Lorna Hastings (Lorianna)
Christchurch & New Forest CS 14/05/2011 Julie Paye (Frescarni)
Rossendale (AVNSC) 14/05/2011 Claire Sharp (Afterglow)
Birmingham National 08/05/2011 Clive Davies (Sundeala)
Chelmsford & DCS 02/05/2011 Keely Newman-Jones (Haunsperg)
Border Counties Gundog 02/05/2011 Joy Harley (Weslave)
South of England Agricultural 02/05/2011 Linda Thorogood (Harrifield)
Hartlepool & DKA 01/05/2011 Neil Woods (Kelfield)
Gundog Club of North Wales 01/05/2011 Murray Hogsflesh (Clannad)
WELKS 30/04/2011 Sonia Grief (Goldfly)
Cornwall Gundog Club 25/04/2011 Mrs A Howe (Medogold)
Derby CS 24/04/2011 Anne Wood (Lymish)
Selkirk & DCS (AVNSC) 24/04/2011 Magi Henderson (Sametsuz) 
Cleveland & DCS 23/04/2011 Mr Stafford (Farndale)
Tay Valley Gundog 23/04/2011 Anne Craig (Ballieston)
Rochdale (AVNSC) 23/04/2011 Gloria Horrocks (Itchenwych)
Tweedmouth CS 22/04/2011 John Abraham (Ardenstorm)
Eastwood KA 22/04/2011 Richard Stafford
Windsor Gundog 20/04/2011 Liz Cartledge
Bebington CS 17/04/2011 Philip Wright (Riccini)
Sunderland & DCS 17/04/2011 Karl O'Connor (Karlejay)
Perthshire CC (AVNSC) 17/04/2011 Brian Marshall (Wemyssfield)
St Austell 17/04/2011 Penny Gowland
South West Gundog Club 16/04/2011 Frank Whyte
HPR Club of Scotland 16/04/2011 Jonathan Daltrey (Bananadance)
East Anglian Gundog 10/04/2011 Richard Morris (Lascoed)
Birmingham Gundog & Terrier 10/04/2011 Marian Sargent (Tegwani)
Crystal Palace CA 10/04/2011 Viv Bowen (Clandriff)
Consett CS 10/04/2011 Larry Roberts
Cambuslang CC (AVNSC) 10/04/2011 Ben Thurm (Bryburn)
Eston & Barnaby CS (Limit Show) 09/04/2011 Jane Donaldson (Fivannte)
Banbridge CC (IKC) 09/04/2011 Mr W Wellens (Netherlands)
Herts & Essex 03/04/2011 Diana Hammond (Southmead)
Angus & Kincardinshire (Limit Show) 03/04/2011 Claire Gray (Knockothie)
St Agnes CA 03/04/2011 Miss C Moore
Birtley 03/04/2011 Mark Ord
Exonian 02/04/2011 Karen Bicknell
Raduno 02/04/2011 Various
North of England HPR 02/04/2011 Heather Timmins (Colheath)
Retford CS 27/03/2011 Max Munday (Kubear)
Tunbridge Wells CS 27/03/2011 Ann Kemp (Grancanna)
Goyt Valley Gundog 27/03/2011 Mrs C Pedersen
West Lothian CS (AVNSC) 27/03/2011 Janetta Fairbairn (Carmelfair)
North Lincs Dog Club 20/03/2011  Charlotte Haneskog (Teazledown)
Bootle, Crosby & South Liverpool 20/03/2011 Des Flaherty
Oswestry & DKA (AVNSC) 20/03/2011 Keith Young (Pyngold)
Newton Aycliffe 20/03/2011 Donald Bennett (Jesham)
Torquay 19/03/2011 Dave Lewis
Isle of Wight Gundog 19/03/2011 Peter Harper (Pitswarren)
Bristol & DDC 19/03/2011 Roger Millbank (Larksdown)
Clydebank & DCC (AVNSC) 19/03/2011 Anne Corbett (Trimere)
Celtic Winners Show (IKC) 17/03/2011 Mr C Hastings
Crufts 10/03/2011 Janet Neil (Kevardhu)
Coventry Gundog 06/03/2011 Graham Underwood (Laceygunn)
East of Scotland CC 06/03/2011 Doreen Hardie (Mistysyre)
Gateshead Metropolitan 06/03/2011 Julia Ewart
Nantwich & DCS (AVNSC) 06/03/2011 Chris Atkinson
South West Scotland Gundog 05/03/2011 Ray Scholes (Rossglide)
Yorkshire Gundog Club 27/02/2011 Lesley Coldwell (Lucoru)
Billingham Synthonia CC 27/02/2011 Jeff Horswell (Drakesleat)
Cheltenham & DCS 27/02/2011 Christine Carpenter
Newtowards & DCC (IKC) 27/02/2011 Meriel Hathaway
Mid Western Gundog 26/02/2011 Carol Broadley (Cacciata)
Tay Valley Gundog 26/02/2011 Jenny Sandison
Easington, Peterlee & DCS 26/02/2011 Samantha Whiting (Annilan)
Earlestown & Newton Le Willows 26/02/2011 David Wilmhurst (Mandamay)
Matlock & DCS 20/02/2011 Mrs L S Troth
Ilfracombe & DCS 19/02/2011 Carole Coode (Warringah)
Maidenhead & DCS 19/02/2011 Rod Johnson (Maggiore)
Tayside, Lochee DCC 19/02/2011 Rachel Murray (Rachmore)
Upperward of Lanarkshire CS (AVNSC) 19/02/2011 Vivienne Stucke (Penyfells)
Harrogate & DCS 13/02/2011 David Foulds
Portsmouth & Southsea KA 13/02/2011 Bob Sillence (Canina)
Central Cornwall CA 13/02/2011 Mrs J Wright
Gloucester CS 13/02/2011 Lynda Adams
Leicestershire Gundog 12/02/2011 Karen Marsh (Kilnrae)
Plymouth 12/02/2011 Bob Lane
Rutherglen CC 12/02/2011 Gordon Sutherland (Eildonan)
ISCGB Open 06/02/2011 Elaine Kirkham (Alfigio)
Wellingborough & DCS 06/02/2011 Elaine Thomas (Claramand)
Northern Counties Gundog 06/02/2011 Rob Dawson (Greythorn)
Darlington & DCS 05/02/2011 Anna Weir (Lochfain)
Caledonian CS 05/02/2011 Alexa Brown (Metkar)
Stoke On Trent Gundog 30/01/2011 Barbara Cherry (Shanandi)
Henley On Thames 30/01/2011 Virginia Bisiker (Calevie)
Border Counties Gundog 30/01/2011 John Thirwell (Ferndel)
Huddersfield & DCS 29/01/2011 David Haworth (Morebrook/Arkview)
Northern Dog Club 29/01/2011 Lyn Anderson (Linchael)
Newton Abbott 29/01/2011 Chris Mills (Lembas)
Kirkintilloch, Lenzie & DCS (AVNSC) 29/01/2011 Astrid Ogilvie (Pakov)
Manchester 23/01/2011 Patsy Hollings (Gunalt)
Exeter & County CS 22/01/2011 Ramsey Nagaty
Seaham & DCS Members Limit Show 16/01/2011 Amy English (Nujax)
SWECA (AVNSC) 16/01/2011 Gloria Horrocks
Spennymoor & DCS 15/01/2011 Carole Wood (Marada)
Coalville (AVNSC) 15/01/2011 Lynda Adams
Southampton & DCC 09/01/2011 Jim Richardson (Darrochonna)
Waverley Gundog 09/01/2011 Claire Rogers
Boston 07/01/2011 Jane Maxwell
Worcester & Malvern CS (AVNSC) 03/01/2011 Catherine Carter-Harris
Dukeries (Notts) Gundog 02/01/2011 Jim Richardson (Darrochonna)
Coventry LKS (AVNSC) 01/01/2011 Caroline Robinson