Championship and Open Show Results for 2012 ...... Click for Today's Show Results or visit our blog http://iscgb.blogspot.com/.  You can email results directly to the blog

results1.blogger"at"blogger.com.  Replace "at" with @.

Visit our show photo archive at www.italianspinone.co.uk/coppermine Here you can see all the pictures for your dog in one place.  Click Search and enter all or part of your dogs name excluding affixes, titles etc.  For example to see all the pictures for Sh Ch Inostricani Simoni del Michiamo you would enter Simoni in the search box.

Latest Critiques Published - LKA (16/12), Merseyside Gundog (11/11), ISCGB Open-Orange (07/10), (Livingston (29/12), Ashbourne (28/12)

critique

2012 Shows

Date

Judge

ISCGB Annual Awards 31/12/2012 -
Goyt Valley Gundog 30/12/2012 Jean Byrne
Luton CA 30/12/2012 Sue Mitchell (Brobruick)
Livingstone CS 29/12/2012 George Burton (Reynwood)
Ashbourne & DCS 28/12/2012 Vicky Hawksley
Wealdstone & Northolt CS 27/12/2012 Linda Cooper (Megwellin)
Sleaford & DCS 27/12/2012 Norma Ellis (Normbar)
LKA 16/12/2012 Ron James
Oakengates & DCS 09/12/2012 Geoff Horswell (Drakesleat)
Dover & Deal (AVNSC) 09/12/2012 Pam Blay
Guildford & DCS 08/12/2012 Jan Anderson (Michiamo)
Wirral KA 08/12/2012 Ken Roberts
Coventry Gundog 08/12/2012 Phillippa Cotterell (Valcor)
Banbury & DCS Members Limited Show 04/12/2012 Lyn Wilson (Lyncathmor)
Maghull & Merseyside CS 02/12/2012 David Crowther (Hundwith)
Newton Aycliffe CS 02/12/2012 Graham Underwood (Laceygunn)
Exonian & DCS 02/12/2012 David Foulds
Reading & DCS 02/12/2012 Peter Upton (Tragus)
Mid Herts Gundog 01/12/2012 Jean Byrne (Enryb)
Amsterdam Winner Show 25/11/2012 Laurent Pichard (Switzerland)
Barry, Penarth & South Glamorgan CS 25/11/2012 Tom Johnston (Feldkerk)
Wrexham & DKS 24/11/2012 Lesley Trow (Winterwell)
Urmston, Flixton & Davyhulme CS (AVNSC) 18/11/2012 Alexa Brown (Metkar)
Bridgwater & DCS (AVNSC) 18/11/2012 Jane May (Cherrygold)
Huntingdonshire CS 17/11/2012 Elaine Thomas (Claramond)
South of England Gundog 17/11/2012 Graham Osbourne (Beaters)
 
Amman Valley CS 17/11/2012 Gill Lewis
Merseyside Gundog 11/11/2012 Charlotte Haneskog (Teazledown)
Gundog Breeds of Scotland 10/11/2012 Nicola Spencer (Bannonbrig)
Liverpool KA 10/11/2012 ?
East Kent CS 04/11/2012 Linda Cooper (Megwellin)
Gundog Club of North Wales 04/11/2012 Aidine Howes (Medogold)
Weston Super Mare CS 04/11/2012 Andrew Brace (Tragband)
Waverley Gundog 04/11/2012 Tom Graham (Nyliram
Wigan & DCS 04/11/2012 Jane Maxwell (Bardrestan)
Yorkshire Gundog 28/10/2012 Steve Bowcott (Dalvenza)
Midland Counties 27/10/2012 Geraldine Cove-Print
Hillsboro (Sheffield) & DCS 21/10/2012 Robert Allen
Eston & Barnaby CS 21/10/2012 Joan Northend (Joben)
East Anglian Gundog 21/10/2012 Aidine Howes (Medogold)
Gravesend & Medway Towns CS (AVNSC) 21/10/2012 Colin Richardson
Hitchin & DCS 20/10/2012 Philip Wright (Riccini)
Birmingham Gundog & Terrier 20/10/2012 Donna Holman
South West Gundog Club 20/10/2012 Christine Northam
Gundog Society of Wales 17/10/2012 Gina Gingell
SWKA 14/10/2012 Penny Williams
Northern Counties Gundog 14/10/2012 Donna Kirkwood-Emery (Helydon)
Doncaster CS 13/10/2012 Tom Johson (Feldkirk)
ISCGB Open Show BR/W&B 07/10/2012 Max Munday (Kubear)
ISCGB Open Show W&O/OR/W 07/10/2012 Robyn Griffin (Sanjika)
ISCGB Open Specials 07/10/2012 Jane Maxwell
ISCGB Open Handling 07/10/2012 Sally Griffin (Sanjika)
Tay Valley 07/10/2012 Pat McCutcheon (Ichbin)
North of England HPR 06/10/2012 Joy Corbett (Dogs) & Morag McQuade (Bitches)
Christchurch & New Forest CA Limited 05/10/2012 Jean Sharp-Dale (Neradmik)
Windsor Gundog Society 03/10/2012 Linda King (Kirkavagh)
Angus & Kincardineshire CA 30/09/2012 Helen Flynn
Cleethorpes & CCA 30/09/2012 Liz Anderson (Linchael)
Bedford & DCS (AVNSC) 30/09/2012 Claire Sharp
Belfast 29/09/2012 Pam Marston-Pollock
Cornwall Gundog Club 29/09/2012 Stephen Pick (Llon)
Bridgford & DCS (AVNSC) 29/09/2012 Christine schofield (Cwsscwn)
Barking CC (AVNSC) 29/09/2012 Steve Redman
Nidderdale Agricultural Society 24/09/2012 Sig Claudio di Giuliani (Italy)
Newmarket & DCS (AVNSC) 23/09/2012 Michael Blay
Driffield 21/09/2012 Freda Marshall
Darlington 16/09/2012 Sonia Grief (Goldfly)
Westbury & DCS 16/09/2012 Ruth Turner (Amilone)
Richmond 09/09/2012 Carolyn Fry (Bedeslea)
Kington Horse Show & AS (AVNSC) 08/09/2012 Colin Troth (Collinsmoore)
City of Birmingham 02/09/2012 Lesley Coldwell (Lucoru)
Wolsingham & Wear 01/09/2012 Annette Rathbone (Winpenny)
Leicester City CS 27/08/2012 Jim Richardson (Darrochonna)
Sailsbury & South Wilts 26/08/2012 Sandra Tye (Tymora)
Milton Keynes CS 26/08/2012 David Hutchison (Waverton)
North Riding Gundog 26/08/2012 Terry Pearson (Lanspar)
SKC 25/08/2012 Shona MacPherson
Newton Abbot & South Devon CS 25/08/2012 Gail Simmons (Galema)
WKC 19/08/2012 Valerie Foss
Ripley Show 13/08/2012 Margaret Masterman
Bolton CS 12/08/2012 Amanda Kirkman
Kirkcaldy & DCC (AVNSC) 12/08/2012 Frank Gilroy (Claychalk)
Bournemouth 11/08/2012 Carol Broadley (Cacciata)
Tayside, Lochee & DCC 11/08/2012 Nicola Calvert (Calvdale)
Sedgefield & DA (AVNSC) 11/08/2012 Keith Smith (Soberhill)
Paignton 05/08/2012 Karen James
EELKS 05/08/2012 Jim Richardson (Darrochonna)
National Gundog 04/08/2012 Doreen Hardie (Mistyayre)
Bakewell 01/08/2012 Bill Bunce
Hampshire Gundog 29/07/2012 Suzy Day
Leeds 28/07/2012 Kim Parris (Bonario)
Minehead & DCS 25/07/2012 Janet Milton (Jankris)
Poole CC 22/07/2012 Liz Rose-Hay
Kingston CS 21/07/2012 Madelene Rainey (Trilite)
Consett & DCS 21/07/2012 Norma Birtle
Stithians Agricultural Association 16/07/2012 Karen Stirk (Grakar)
Alfreton & DCS 15/07/2012 Jonathan Archer (Teddyhawks)
Durham & CCA 15/07/2012 Flo Barker (Flinthill)
Worthing & DCS 15/07/2012 Gavin Robinson
Fife KA (AVNSC) 15/07/2012 Joanne Howarth (Caleydene)
Newport & District AS (AVNSC) 14/07/2012 Nigel Worth
Frecheville (Sheffield) & DCS 12/07/2012 Chris Schofield (Cwsscwn)
Dukeries Gundog Club 10/07/2012 Editha Newton (Nevedith)
Langstone & DCS (AVNSC) 08/07/2012 Martin Ford (Cumboglach)
East of England 07/07/2012 Pat Wilkinson (Monzamo)
Lanchester Agricultural CS 01/07/2012 Sue Ross (Sokenlea/Rosselle)
Hawick & DCS (AVNSC) 01/07/2012 Susan Loynd (Crimbledale)
Ashington CS 30/06/2012 Margaret Robson
Windsor Championship Show 29/06/2012 Linda Mayne (Michiamo)
Carmarthen Canine Society (AVNSC) 23/06/2012 Mr B J Shapter (Pepperstock)
Cheshire County Show 20/06/2012 David Shields
Border Union 17/06/2012 Sandra Marshall
Northwich & DCS 17/06/2012 Chris Craik (Scobec)
Newmarket & DCS 17/06/2012 Rita Pike (Scarletti)
ISCGB Champ 10/06/2012 Lorraine Rossiter (Inostricani)
ISCGB Champ Junior Handling 10/06/2012 Heather Johnson (Maggiore)
St Andrews, Cupar & DCS 10/06/2012 Cathy Ryan (Razkal)
Dundee CC 09/06/2012 Karl O'Connor (Karlejay)
Three Counties 08/06/2012 Sara Barnard
Guildford & DCS 06/06/2012 Jacqui Whitworth
Ripon CS 05/06/2012 Michael Keely
Rutherglen CC (AVNSC) 03/06/2012 David Bennett (Jesham)
Melton Mowbray & DCS 02/06/2012 Geoff Hargreaves
Livingston CS 02/06/2012 Fred Ellingford (Klugmanus)
Southern Counties 01/06/2012 Maria Grazia Poli (Italy)
GBAS 27/05/2012 David Howarth (Arkview)
Shropshire Gundog 27/05/2012 Ifor Williams (Bryntonian)
Chester City CS 27/05/2012 Mr I Portlock
Bath Championship Show 26/05/2012 Gael Stenton (Gaesten)
Mid Herts Gundog 20/05/2012 Sherril Goodwin (Spitewinter)
Penzance & DCS (AVNSC) 20/05/2012 Sue Margerison (Kandrelli)
Hereford & CKS 19/05/2012 Yvonne Billows (Robil)
SKC 18/05/2012 Meriel Hathaway
Pudsey & DCS 13/05/2012 David Haworth
South of England Gundog 13/05/2012 Ann Paton (Bunnahabhain)
Houghton Le Spring CS 12/05/2012 Mik Jacques (Curlabull)
Kirkcaldy & DCC (AVNSC) 12/05/2012 Carol Pipe (Anjuli)
Birmingham National 10/05/2012 Tracy Davies (Montecani)
Hartlepool & DKA 08/05/2012 Adrienne Callister (Redleven)
Chelmsford 07/05/2012 Penny Sands (Krakenexis)
Border Counties Gundog 07/05/2012 Julian Barney (Romaunt)
WELKS 29/04/2012 Anne Webster
Falkirk & DCS 29/04/2012 Maurice Given (Sudeo)
Tay Valley Gundog 28/04/2012 Tina Williamson (Celtaur)
Gundog Club of North Wales 22/04/2012 Alistair Moss (Ewtor/Silvanus)
Sunderland & DCS 22/04/2012 Carol Henry (Donsudale)
Cleveland DS 21/04/2012 Liz Cartledge (Ryeslip)
Birmingham Gundog & Terrier 21/04/2012 Colin Woodward (Wadeson
Windsor Gundog 18/04/2012 Chris Northam
Bebington & DCS 15/04/2012 John Downham
Perthshire CC 15/04/2012 Mona Hunter (Braidmount)
Harrogate & DCS 14/04/2012 Roger Dawson (Gundriff)
Cornwall Gundog Club 09/04/2012 Christine Bexon (Oldfield)
East Anglian Gundog 08/04/2012 John Senior (Jonsen)
Bodmin & DCS 08/04/2012 Erica Parsons (Pipeaway)
Rochdale & DCS 07/04/2012 Christina Chapman (Burkis)
Exonian CS 07/04/2012 Ian Sparkham
North England HPR 07/04/2012 Phillip Wright (Dogs) & Selina Leamy (Bitches)
Eastwood KA 06/04/2012 Nev Newton (Nevedith)
Tweedmouth CS 06/04/2012 Jill Peak
Chertsey & DCS 06/04/2012 John Day
Angus & Kincardine Limit Show 01/04/2012 Nancy Farquarson
Hampshire Gundog 31/03/2012 Charlotte Haneskog (Teazledown)
Tunbridge Wells & DCS 25/03/2012 Debbie Channon
Retford CS 25/03/2012 Claire Sharp (Afterglow)
Exeter & CCS 24/03/2012 Edith Newton
Bootle, Crosby & South Liverpool 24/03/2012 Alexa Brown
HPR Club Scotland 24/03/2012 Ilex Whiting (Cragvillie)
Ilfracombe & DCS 18/02/2012 Richard Stafford
North Lincs Dog Club 18/03/2012 Virginia Bisiker (Calevie)
Clydebank & DCC (AVNSC) 18/03/2012 Jean Taylor (Olygen)
Llandysul 17/03/2012 Ann Paton (Bunnahabhain)
Bristol & DDC 17/03/2012 Christine Naden
Crufts 09/03/2012 Malcolm Bevan
Coventry Gundog 04/03/2012 Marion McAngus (Greyfurs)
East of Scotland CC 04/03/2012 Moira Cunningham (Moyard)
Newton Aycliffe CS 03/03/2012 Christine Schofield (Cwsscwn)
SW Scotland Gundog 03/03/2012 Lesley Trow (Winterwell)
Romford & DCS (AVNSC) 03/03/2012 Annette Mappin (Bryerdale)
ISCGB Open 26/02/2012 Sally Griffin (Sanjika)
Billingham Synthonia CS 26/02/2012 Fiona Thurm (Beldonburn)
St Austell & DCS 26/02/2012 Jan Janes (Coedybrain)
Catrine CC 26/02/2012 Mary McBurnie (Stoneview) 
Irvine & DCC 25/02/2012 Gaynor Myers (Astrazone)
Mid Western Gundog 25/02/2012 Christine Schofield (Cwsscwn)
Tay Valley Gundog 25/02/2012 Barbara Allison (Silberstern)
Matlock & DCS 19/02/2012 Christine Morgan (Cwsscwn)
Barrow & DKA 19/02/2012 Tom Mather (Barklots)
Waverley Gundog 19/02/2012 Emma Davies (Shelseivad)
Cheltenham & DCS 19/02/2012 Richard Morris (Lascoed)
Maidenhead & DCS 18/02/2012 Steve Bowcott (Dalvenza)
Tayside Lochee CS 18/02/2012 Andrena Cowan (Andwalls)
Central Cornwall CA 12/02/2012 Rachel Barney (Verrami)
Jarrow & Hebburn CS 12/02/2012 Jenna Sturrock (Forfarian)
Portsmouth & Southsea KA 12/02/2012 Janet Ford (Coverwell/Dangvord)
Thames Valley CS 11/02/2012 Heather Johnson (Maggiore)
Leicestershire Gundog 11/02/2012 David Alcorn (Rutilus)
Northern Counties Gundog 05/02/2012 Marie Nicholls (Stonesview)
Merseyside Gundog 05/02/2012 Peter Atkinson (Boxlock)
Leigh CS 04/02/2012 Elaine Newberry (Guilia)
Caledonian CS 04/02/2012 Alistair Moss (Ewtor)
Stoke On Trent Gundog 29/01/2012 Liz Rose-Hay (Cataluna)
Henley on Thames CS 29/01/2012 Karen Grange
Border Counties Gundog 29/01/2012 Brian Limpus (Karidell)
Cardiff CS (AVNSC) 29/01/2012 Robin Sadler (Closebride)
Huddersfield & DCA 28/01/2012 Graham Tain (Taimere)
Northern Dog Club 28/01/2012 Pat Stockton (Kespas)
Southampton & DCA 28/01/2012 Marlene Sillence (Canina)
EELKS (AVNSC) 28/01/2012 Kathy Gorman (Walgoreg)
Kirkintilloch, Lenzie & DCS (AVNSC) 28/01/2012 Dick Morrison (Bowerswell)
Manchester 22/01/2012 Mick Brind
Buckinghamshire CS 14/01/2012 Keith Starkey (Jaystar)
Spennymoor & DCS 14/01/2012 Ray Strudwick (Burpham)
Ashford, Faversham & DCS (AVNSC) 08/01/2012 Geoff Allen (Allenie)
Boston 06/01/2012 David Shields (Wilholme)
Dukeries (Notts) Gundog 02/01/2012 Gordon Talbot (Dellersbeck)