Championship and Open Show Results for 2013 ...... Click for Today's Show Results or visit our blog http://iscgb.blogspot.com/.  You can email results directly to the blog

results1.blogger"at"blogger.com.  Replace "at" with @.

Visit our show photo archive at www.italianspinone.co.uk/coppermine (last updated 23/02/2013) Here you can see all the pictures for your dog in one place.  Click Search and enter all or part of your dogs name excluding affixes, titles etc.  For example to see all the pictures for Sh Ch Inostricani Simoni del Michiamo you would enter Simoni in the search box.

Latest Critiques Published - LKA (15/12), Liverpool (17/11), Coventry Gundog (30/11), Liskeard (12/10), Livingston (28/12)

critique

2013 Shows

Date

Judge

ISCGB Annual Awards 31/12/2013 -
Luton CA 30/12/2013 Ben Bennett (Jesham)
Yeovil & DCS 29/12/2013 Martin Phillips (Jaeva)
Ashbourne & DCS 28/12/2013 Philip Wright (Riccini)
Livingston CS 28/12/2013 Gavin Robertson (Soletrader)
Wealdstone & Northolt CS 27/12/2013 Christine Whitmore (Clearfield)
Sleaford & DCS 27/12/2013 Bridgette Bodle (Kitarn)
Goyt Valley Gundog 21/12/2013 Colin Troth (Collinsmoore)
Carluke & DCS 21/12/2013 Gail Marshall (Glorfindel)
Amsterdam Winners Show 15/12/2013 Orietta Zilli (Italy)
LKA 15/12/2013 Mike Spencer (Bannonbrig)
Guildford & DCS 08/12/2013 Steve Bowcott (Dalvenza)
Newton Aycliffe CS 08/12/2013 Elaine Lawton (Oaklaw)
Maghull & Merseyside CS 08/12/2013 Wendy Oxman (Wendavia)
Oakengates & DCS 08/12/2013 Anthony Allen (Allenie)
Bridlington & DCS (AVNSC) 08/12/2013 Irene Glen (Wilholme)
Exonian & DCS 07/12/2013 Merriol Haseldon (Overdene)
Darwen CS 01/12/2013 Will Harris (Zarcrest)
Otley CS 01/12/2013 Karen Bovio (Ilsolo)
Sunderland & DCS 01/12/2013 Amanda Geary (Germanus)
Larkhall & DCC (AVNSC) 01/12/2013 Lorraine Ratter (Seafar)
Coventry Gundog 30/11/2013 Charlotte Haneskog (Teazledown)
Wirral KA 30/11/2013 Geoff Hargreaves
Reading & DKA 30/11/2013 Judith Carruthers (Stanegate)
   
Clydebank & DCC 24/11/2013 Colin Woodward
Houghton Le Spring 24/11/2013 Claire Sharp (Afterglow)
Huntingdonshire CS 23/11/2013 Jeff Horswell (Drakesleat)
Wrexham & DKS 23/11/2013 Gordon Talbot (Dellersbeck)
Fylde KA 23/11/2013 Flo Barker (Flinthill)
Liverpool KA 17/11/2013 Ann Paton
Bolsover & DCS 17/11/2013 Sherril Goodwin (Spitewinter)
Penzance & DCS 17/11/2013 Eileen Hughes (Sonnenberg)
Urmston Flixton & Davyhulme CS 17/11/2013 Mrs S Lane
Camberley & DCS 17/11/2013 Hilary Male (Malenbrook)
South of England Gundog 16/11/2013 Rita Allum (Macarica)
Merseyside Gundog Club 10/11/2013 Joy Corbett (Talpalupo)
Gundog Breeds of Scotland 09/11/2013 Moray Armstrong
Torquay & DCS 09/11/2013 Paula Hill
Eston & Barnaby CS 03/11/2013 Steven Hollings (Gunalt)
Gundog Club of North Wales 03/11/2013 Ian Halbert (Marimay)
Wigan & DCS 03/11/2013 Nina Fleming (Chandhally)
Waverley Gundog 03/11/2013 Hilary Galloway
Midland Counties 27/10/2013 Robert Geary
Chester-le-Street & DCS 27/10/2013 Christine Rayner (Raystans)
Kensington & DCS 26/10/2013 Jackie Hornby
Yorkshire Gundog Club 20/10/2013 Maxine Munday (Kubear)
Poole CS 20/10/2013 Jean Meekings
Hillsboro' (Sheffield) & DCS 20/10/2013 Linda Taylor (Wansleydale)
Mid Herts Gundog 20/10/2013 Ann Kemp
Birmingham Gundog & Terrier 19/10/2013 Tom Mather (Barklots)
Grantham & DCS (AVNSC) 19/10/2013 Anthony Allen (Allenie)
Gundog Society of Wales 16/10/2013 Karen James
Northern Counties Gundog 13/10/2013 Abbe Marshall-Wyer
East Anglian Gundog 13/10/2013 Christine Morgan (Cwsscwn)
Tay Valley Gundog 13/10/2013 Wendy Fleming (Glenariff)
Doncaster CS 13/10/2013 Malcolm Kent (Lokmadi)
Liskeard & DCS 12/10/2013 Neil Straw (Shaolin)
HPR Club of Scotland 12/10/2013 Jane Maxwell
SWKA 11/10/2013 Sally Sutton (Taraspin)
Hitchin & DCS 06/10/2013 Gordon Mackenzie (Varadero)
North of England HPR 05/10/2013 Megan Haneskog (Dogs) & Stacey Ord (Bitches)
Windsor Gundog 02/10/2013 Jo Davidson-Poston (Spinillons)
Bridgford & DCS 29/09/2013 Karen Bovio (Ilsolo)
Stoke on Trent Gundog 29/09/2013 Betty Smith (Zavis)
Cleethorpes & CCA 29/09/2013 Kay Reid (Diersett)
Angus & Kincardineshire CA 29/09/2013 Albert Wight (Sharval)
Cornwall Gundog 28/09/2013 Richard Morris
Nidderdale CS 25/09/2013 Jean Byrne
Okehampton & DCS 22/09/2013 Carole Coode
Portsmouth & Southsea 22/09/2013 Brian Hayward (Donacre)
Exeter & CCS 21/09/2013 Steve Sheppard
Driffield 20/09/2013 Anne Hardy (Amhard)
Darlington 15/09/2013 Chris Atkinson
Camborne Redruth CS 15/09/2013 Sue Bryant
Eastbourne & DCS 15/09/2013 Stephen Pick (Llon)
Isle of Wight Gundog 14/09/2013 John Bailey (Abbanash)
Richmond 08/09/2013 Val Woodward (Connomar)
Wolsingham AS 07/09/2013 Gail Simmons (Galema)
City of Birmingham 01/09/2013 Bill Bunce
Leicester City CS 26/08/2013 Jonathan Daltrey (Bananadance)
West Country Dog Club (AVNSC) 26/08/2013 Shelagh Tolladay (Bethersden)
Scottish Kennel Club 25/08/2013 Keith Groom
Salisbury & South Wilts CS 25/08/2013 Celia Turner
The Black Red & Golden Cocker Club (IKC) 25/08/2013 Mrs D Dinneen
Milton Keynes & DCS 24/08/2013 Eddie Webster (Benjcroft)
North Riding Gundog 24/08/2013 Charlotte Tudor (Torranpoint)
Newton Abbott CS 24/08/2013 Graham Bayne
Tralee (IKC) 24/08/2013 Mr J Muldoon
Limerick (IKC) 22/08/2013 Michael Gadsby
Killarney (IKC) 20/08/2013 Mr G Kips
Clonmel (IKC) 18/08/2013 Mrs H Morrison
WKC 18/08/2013 Carole Coode
Bournemouth 11/08/2013 Kathy Gorman (Walgoreg)
Bakewell 07/08/2013 Aidine Howes (Medogold)
National Gundog 04/08/2013 Chris Bennett (Hochopepa)
Paignton 03/08/2013 Pam Blay
Leeds 28/07/2013 Suzanne Whittingham (Riccini)
Hampshire Gundog Society 28/07/2013 Geoff Hargreaves
Dorset County CS 28/07/2013 Elizabeth Rowe (Pirospont)
Leek Agricultural (AVNSC) 27/07/2013 Mac Shutt
Minehead & DCS 24/07/2013 Aidine Howes (Medogold)
North & South Shields 21/07/2013 Keely Newman-Jones (Haunsberg)
Crowle AS (AVNSC) 21/07/2013 Rusty Grayson (Embeau)
Harrogate & DCS 20/07/2013 Cathy Gill (Jocagil)
Kingston CS 20/07/2013 Melanie Reed-Peck (Byquy)
Bon Accord KA (AVNSC) 20/07/2013 Claire Sharp (Afterglow)
Liskeard 14/07/2013 Richard Stafford
ISCGB Open Show Dogs 14/07/2013 Lesley Coldwell (Lucoru)
ISCGB Open Show Bitches 14/07/2013 Annette Wijnsouw (Stannamore)
ISCGB Open Show Special Classes 14/07/2013 Ann Cook (Jaspins)
ISCGB Open Show Handling 14/07/2013 Karen James
Durham County 14/07/2013 David Brigden (Brathwaite)
Alfreton & DCS 14/07/2013 Ray McDonald (Roanjora)
Frecheville (Sheffield) & DCS 11/07/2013 Sherril Goodwin (Spitewinter)
Dukeries (Notts) Gundog Club 09/07/2013 Shelagh Tolladay
East Of England 07/07/2013 Barbara Abbishaw (Hastabbi)
Newmarket & DCS 30/06/2013 Judy Fowler (Galgo)
Hawick & DCS 30/06/2013 David Howarth (Moorbook/Arkview)
Ashington & DCS 30/06/2013 Linda Saich (Lindcoly)
Windsor 27/06/2013 Janet Richards
Derby County Show 23/06/2013 Peter Atkinson (Boxlock)
Blackpool 22/06/2013 Clive Davies
Cheshire County Show 18/06/2013 Marion McAngus
Border Union 15/06/2013 Jeff Roberts (Mirkwood)
Southampton & DCS 15/06/2013 Malcolm Godefroy (Fenwood)
Hereford & CKS 15/06/2013 Christine House (Gleadsbury)
Three Counties 09/06/2013 Chris Guest (Bardantop)
Ashfield CS (AVNSC) 09/06/2013 Eunice King (Goreun)
Melton Mowbray 02/06/2013 Jacqui Whitworth
Ripon & DCS 02/06/2013 David Howarth
Cork & District (IKC) 02/06/2013 Mr B Moran
Munster (IKC) 01/06/2013 Mr C Hastings
Southern Counties 31/05/2013 Paolo Dondina (Italy)
Staffordshire & Birmingham AS 29/05/2013 Gordon Haran
Shropshire Gundog 26/05/2013 Tom Graham
North Riding Gundog 26/05/2013 Editha Newton (Nevedith)
Edwinstowe & DCS (AVNSC) 26/05/2013 Ruth Roberts (Mirkwood)
Bath 25/05/2013 Doreen Smillie
Sutton Dog Show Society 19/05/2013 Linda Richardson (Forestfire)
Mid Herts Gundog 19/05/2013 Claire Sharp (Afterglow)
Scottish Kennel Club 18/05/2013 Frank Kane
Christchurch & New Forest CS 18/05/2013 Mike Blay
Redditch & DCS 18/05/2013 Bridgette Bodle
Hibernian (IKC) 18/05/2013 Miss S Taggart
Devon County AA 17/05/2013 Editha Newton (Nevedith)
Pudsey & DCS 12/05/2013 Sue Shinkfield
Cumnock & DCC (AVNSC) 12/05/2013 Catherine Mason (Lynshow)
Newtownards (IKC) 12/05/2013 Sharon Pinkerton
Birmingham National 10/05/2013 Jan Neil (Kevardhu)
Chelmsford CS 06/05/2013 Fiona Officer (Eeri)
Border Counties Gundog 06/05/2013 David Bell (Balintyne)
Marlborough & DCS (AVNSC) 06/05/2013 Andrew Brace
Fermoy CC (IKC) 05/05/2013 Mr K Lovell
Tipperary CC (IKC) 04/05/2013 Mrs P Williams
South of England Gundog 28/04/2013 Robyn Griffin (Sanjika)
Falkirk & DCS 28/04/2013 Mary McBurnie (Stonesview)
Tay Valley Gundog 27/04/2013 Seonaid McAndrew (Brackenmist)
WELKS 26/04/2013 Ann Moss
Birmingham Gundog & Terrier 21/04/2013 Christine Schofield (Cwsscwn)
Sunderland & DCS 21/04/2013 Kay Cook (Exelby)
South Western Gundog 20/04/2013 Elaine Turnbull (Elagram)
Cleveland DS 20/04/2013 David Shields (Wilholme)
Windsor Gundog 17/04/2013 Becky Johnson (Downstream)
Bebington CS 14/04/2013 Ann Stone (Wipfel)
Pershire CC (AVNSC) 14/04/2013 Anne Orzel (Braxton)
Banbridge (IKC) 14/04/2013 Josie Foley
Portadown (IKC) 13/04/2013 Paul Scanlon
Birtley & DCS 07/04/2013 Albert Wight Shaval
Angus & Kincardine CA 07/04/2013 Lauren Spence
East Anglian Gundog 07/04/2013 Tina Westwood (Eusanit)
North of England HPR Club 06/04/2013 Marion Waddell (Dogs) & Gordon Haran (Bitches)
North Lincs Dog Club 01/04/2013 Karen Grange
ISCGB Champ 31/03/2013 Helen Barnett-Turner (Amondi)
ISCGB Champ Junior Handling 31/03/2013 Gill Macpherson (Rokeover)
West Lothian Limit 31/03/2013 Sue Knowles (Bessalone)
Rochdale & DCS 30/03/2013 Ian Halbert (Marimay)
Combined Canine All Breed (IKC) 30/03/2013 Fernando Rodriguez
Eastwood KA 29/03/2013 David Shields (Wilhome)
Chertsey & DCS 29/03/2013 Lee Sharp (Hapsberg)
Tunbridge Wells & DCS 24/03/2013 Max Munday (Kubear)
Bristol & DDC 24/03/2013 Hilary Tye (Tymora)
Retford CS 24/03/2013 Cathy Gill (Dogs) & Nina Fleming (Bitches)
HPR Club of Scotland 24/03/2013 Sally Knowles (Bessalone)
Great Yarmouth Gorleston & DCS (AVNSC) 24/03/2013 Philip Dye (Terrazzo)
Newton Aycliffe CS 17/03/2013 Jane Maxwell (Bardrestan)
Otley CS (AVNSC) 17/03/2013 Jeff Roberts
Isle of Wight Gundog 16/03/2013 Pat Harris (Konanakela)
Clydebank & DCC 16/03/2013 John Evans (Joneva)
Llandysul & DCS 16/03/2013 Karen Stirk (Grakar)
West Torrington & DCC (AVNSC) 16/03/2013 Alex Friar (Sashal)
Crufts 09/03/2013 Carole Spencer (Bannonbrig)
Coventry Gundog 03/03/2013 Steve Evans (Calvenace)
Oxfordshire CS (AVNSC) 03/03/2013 Aidine Howes (Medogold)
Nantwich & DCS (AVNSC) 03/03/2013 Louise Oxley Crancross
Wath & West Melton DCS 02/03/2013 David Alcorn
Swindon & DCS (AVNSC) 02/03/2013 Marion Reeves (Baywillow)
Billingham Synthonia CS 24/02/2013 Jean Byrne (Enryb)
Mid Western Gundog Society 24/02/2013 Linda Cooper (Megwellin)
Yorkshire Gundog 24/02/2013 John Day
Kent County CS (AVNSC) 24/02/2013 Trudy Short
Newark & DCS 23/02/2013 Becky Johnson (Downstream)
Tay Valley (Members Limited Show) 23/02/2013 Elaine Lawton
Waverley Gundog 17/02/2013 Sue Reddyhough (Isara/Kurzhaar)
Matlock & DCS 17/02/2013 Robert Suchet-Kaye
Cheltenham & DCS 17/02/2013 Tom Mather (Barklots)
Horley & DCS (AVNSC) 17/02/2013 Ann Moss (Ewtor)
Huddersfield & DCS 16/02/2013 Tom Mather (Barklots)
Ilfracombe & DCS 16/02/2013 Graham Osbourne (Beaters)
Deane & DCS 16/02/2013 Peter Swigciski (Cosalta)
Tayside Lochee & DCC 16/02/2013 Brian Beaton
Maidenhead & DCS 16/02/2013 Peter Atkinson (Boxlock)
Portsmouth & Southsea KA 10/02/2013 Julian Barney (Romaunt)
Jarrow & Hebburn CS 10/02/2013 Renee Glasper (Denetop)
Thames Valley CS 09/02/2013 Ray McDonald (Roanjora)
Merseyside Gundog 03/02/2013 Gordon Haran (Magregor)
Northern Counties Gundog 03/02/2013 Adam Rose (Kavacanne)
Pontefract & DCS 03/02/2013 Gary Scobell (Samoravich)
East Kent CA 03/02/2013 David Crowther (Hundwith)
Caledonian CS 02/02/2013 Enid Hinslea (Northamber)
Rugby & DCS (AVNSC) 02/02/2013 David Bell (Balintyne)
Isle of Ely CS (AVNSC) 02/02/2013 Ben Bennett (Jesham)
Stoke Gundog 27/01/2013 Christopher Hill (Scalene)
Henley On Thames CS 27/01/2013 Rita Allum (Macarica)
Northern Dog Club 26/01/2013 Joan Grimmett (Haydene)
Kirkintilloch, Lenzie & DCS (AVNSC) 26/01/2013 Kirsty McMurray (Merryoth)
Manchester 20/01/2013 Keith Young
Buckinghamshire CS 12/01/2013 Richard Stafford (Farnfield)
Boston 11/01/2013 Mick Howes
Dukeries (Notts) Gundog 06/01/2013 Nigel Worth (Sarabande)
Spennymoor & DCS 06/01/2013 Sue Moore (Cavalmist)
Taunton & DCS 05/01/2013 Carol Macleod
SWECA (AVNSC) 05/01/2013 Bruce Carter (Blondene)
Kilmarnock & DCC (AVNSC) 05/01/2013 Barbara Stamp (Tynsil)
Coventry LKS (AVNSC) 01/01/2013 Colin Troth (Collinsmore)