Championship and Open Show Results for 2014 ...... Click for Today's Show Results or visit our blog http://iscgb.blogspot.com/.  You can email results directly to the blog on

results1.blogger"at"blogger.com.  Replace "at" with @

Please email any show results to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for inclusion on the website.

Visit our show photo archive at www.italianspinone.co.uk/coppermine (last updated 27/05/2014) Here you can see all the pictures for your dog in one place.  Click Search and enter all or part of your dogs name excluding affixes, titles etc.  For example to see all the pictures for Sh Ch Inostricani Simoni del Michiamo you would enter Simoni in the search box.

Latest Critiques Published - South of Eng Gundog (27/09), Windsor Gundog (01/10), Windsor (29/06), Fylde (22/11), Darlington (14/09)

 

critique

2014 Shows

Date

Judge

ISCGB Annual Awards 31/12/2014 -
Luton CS 30/12/2014 Kirsty Miller (Feorlig)
Yeovil & DCS 30/12/2014 Pat Rutherford (Clonageera)
Ashbourne & DCS 28/12/2014 Dorne Carr (Laumidorn)
Sleaford & DCS 27/12/2014 Gavin Robertson (Soletrader)
Livingston CS 27/12/2014 Aiden McKiernan (Bushbane)
Darwen CS 21/12/2014 Sam Dyer (Sharnphilly)
Colchester & DCS (AVNSC) 21/12/2014 Linda Thorogood (Harrifield)
Swindon & DCS Members Limited 20/12/2014 Derek Shapland (Deracor)
LKA 14/12/2014 Pam Blay (Stablaheim)
Maghull and Merseyside CS 07/12/2014 Seamus Gettings (Beechillawn)
Newton Aycliffe & DCS 07/12/2014 Charlotte Haneskog (Teazledown)
Otley CS (AVNSC) 07/12/2014 Sue Loynd (Crimbledale)
Exonian & DCS 06/12/2014 Brian Shears (Stormlyne)
Coventry Gundog 06/12/2014 Robyn Griffin (Sanjika)
Southport & Birkdale KA 30/11/2014 Patricia Eldridge
Sunderland & DCS 30/11/2014 Annette Hewitt (Brockchime)
Wirral KA 29/11/2014 Val Woodward (Connomar)
Reading & DKA 29/11/2014 Gavin Robertson (Soletrader)
Cumnock & DCC (AVNSC) 29/11/2014 Mrs B Hill (Lindisfarne)
Houghton-le-Spring CS 23/11/2014 Pamela Tibbs (Raigmore)
HPR Gundog Association 23/11/2014 Rachel Herbert (Dallandor)
Huntingdonshire CS 22/11/2014 Jennifer Fairhall (Acoustica)
Fylde KA 22/11/2014 Gordon Pimblett
Wrexham & DKS 22/11/2014 Natasa Davidovic (Golden Duck)
Land O Burns CC 22/11/2014 Seonaid McAndrew (Brackenmist)
Romsey & DCS (AVNSC) 19/11/2014 Karen Richardson
Penzance & DCS 16/11/2014 Lorna England (Vanistica)
Plymouth & DCS 15/11/2014 Jacqui Ward (Mianja)
Cloghran All Breed (IKC) 15/11/2014 Noleen Eccles
Merseyside Gundog 09/11/2014 Karen Bovio (Ilsolo)
Gundog Breeds of Scotland 08/11/2014 Meriel Hathaway
Mid Herts Gundog 02/11/2014 Alex Friar (Sashal)
Waverley Gundog 02/11/2014 Frank Whyte (Kazval)
Wigan & DCS 02/11/2014 Stephen Hollings (Gunalt)
Gundog Club of North Wales 01/11/2014 Sharon Littlechild (Ravensett)
Yorkshire Gundog 26/10/2014 Christine Schofield (Cwsscwn)
Kensington CS 25/10/2014 Paul Osbourne (Braego)
Midland Counties 23/10/2014 Philippa Cotterell (Valcor)
Hitchin & DCS 19/10/2014 Cathy Gill (Jocagil)
North & South Shields CS 19/10/2014 Tom Johnston (Feldkirk)
Hillsborough (Sheffield) & DCS 18/10/2014 Shelagh Tolladay (Bethersden)
Birmingham & District Gundog & Terrier 18/10/2014 Ed Casey
South Western Gundog 18/10/2014 David Foulds
HPR Club of Scotland 18/10/2014 Liz Muir
Gundog Society Of Wales 15/10/2014 Patsy Hollings (Gunalt)
Northern Counties Gundog 12/10/2014 Jackie Hawkins (Sagunto)
Tay Valley Gundog 12/10/2014 Tracey Hayes (Arkangath)
SWKA 11/10/2014 Elaine Kirkham (Alfigio)
North of England HPR 04/10/2014 Val Wade (Oldestone)
Windsor Gundog 01/10/2014 Glenis Williams (Wistaston)
Pollard CS 28/09/2014 Leanne Challands (Annilann)
Bridgford & DCS 28/09/2014 Joy Corbett (Talpalupo)
Stoke on Trent Gundog 28/09/2014 Keeley Newman-Jones (Haunsperg)
Angus & Kincardine (AVNSC) 28/09/2014 Ruth Roberts (Mirkwood)
South of England Gundog 27/09/2014 Maureen Justice (Liric)
Cornwall Gundog 27/09/2014 Julien Barney (Romaunt)
Belfast 27/09/2014 Ann Cuthbert
Okehampton & DCS 21/09/2014 Graham Hill-Dimland
Worthing & DCS 20/09/2014 Carol Coode (Warringah)
Exeter & CCS 20/09/2014 James Galea
Driffield 19/09/2014 Jane Maxwell (Bardrestan)
Darlington 14/09/2014 Martin Wellman (Jaspins)
Camborne & Redruth CS 14/09/2014 Thelma Ritchie (Slapestones)
Plymouth & DCS 13/09/2014 Jayne May
Richmond 07/09/2014 Sandra Marshall (Lowerdown)
City of Birmingham 31/08/2014 Stephen Hollings (Gunalt)
Salisbury & South Wilts CS 31/08/2014 Margaret Woods (Nunneyswood)
Perthshire Canine Club (AVNSC) 31/08/2014 Anne Massie (Aberdon)
Merioneth AS 27/08/2014 Joan Kniveton (Orstone)
West Country Dog Club (AVNSC) 25/08/2014 Mandy Romeo-Dieste (Hopevalley)
North Riding Gundog 24/08/2014 Graham Underwood (Laceygunn)
The Black Red or Golden Cocker Club of Ireland (IKC) 24/08/2014 Mr W McEntee
Scottish Kennel Club 23/08/2014 Linda Mayne (Michiamo)
Milton Keynes CS 23/08/2014 Richard Morris (Lascoed)
Wath, West Melton & DCS 23/08/2014 Claire Prangle (Heathclare)
Newton Abbot and South Devon CS 23/08/2014 Mark Boswell
Tralee (IKC) 23/08/2014 Mr D Glynn
Limerick (IKC) 21/08/2014 Mrs A Ingram
Killarney (IKC) 19/08/2014 Mrs D Jenssen
Clonmel (IKC) 17/08/2014 Mrs J Ireland
Welsh Kennel Club 17/08/2014 Julia Iles-Hebbert
Pudsey & DCS Limited Show 17/08/2014 Amanda Kirkham
Scunthorpe CA 16/08/2014 Caroline Walking
Bournemouth 11/08/2014 Sally Griffin (Sanjika)
Sedgefield AS 09/08/2014 Sally English
Tayside & Lochee 09/08/2014 Gordon Sutherland (Eilandon)
Bolton CS 09/08/2014 Eric Parr
Bakewell Show 06/08/2014 Charlotte Haneskog (Teazledown)
North Devon AS 06/08/2014 Celia Turner (Turcel)
East of England LKS 03/08/2014 Martin Phillips (Jaeva)
National Gundog 03/08/2014 Kim Parris (Bonario)
Paignton 02/08/2014 Irene Glen (Wilholme)
Minehead & DCS 30/07/2014 Malcolm Smith (Dallyvista)
Alfreton & DCS 27/07/2014 Sam Whiting (Annilan)
Cleveland Show Society 26/07/2014 Lesley Trow (Winterwell)
Leeds 25/07/2014 Lucy Kirkham (Alfigio)
Kingston 20/07/2014 Domenico Di Matteo (Flegreum)
Harrogate & DCS 19/07/2014 Marion Sargent (Tegwani)
ISCGB Open Show Dogs 13/07/2014 Linda Cooper (Megwellin)
ISCGB Open Show Bitches 13/07/2014 Graham Underwood (Laceygunn)
ISCGB Open Show Specials & Handling 13/07/2014 Jan Anderson (Michiamo)
Durham & CCA 13/07/2014 Mandy Romeo-Dieste (Hopevalley)
Liskeard & DCS 13/07/2014 Gavin Robertson (Soletrader)
Fife KA (AVNSC) 13/07/2014 Avril Herd (Feregait)
Totnes & DCS 12/07/2014 Sally Foster (Shanoah)
Newport & DCS (AVNSC) 12/07/2014 Peter Pavey
Frecheville (Sheffield) & DCS 10/07/2014 Robert Suchet-Kaye
Dukeries (Notts) Gundog 08/07/2014 David Crowther (Hundwith)
Goosnargh & Longridge AS 05/07/2014 Nicola Calvert (Calvdale)
Taunton & DCA 05/07/2014 Ruth Barbour (Dunlan)
East of England Championship Show 04/07/2014 Tracy Davies (Montecani)
Windsor Championship Show 29/06/2014 Nicola Spencer (Bannonbrig)
Ashington & DCS 29/06/2014 Margaret Gardener (Rewari)
Hawick & DCS 29/06/2014 Angela Williams (Foulby)
Derbyshire County Show 22/06/2014 Karen Grange
Poole CC 22/06/2014 David Hutchinson (Waverton)
Blackpool 21/06/2014 Carolyn Fry (Bedeslea)
Cheshire County Show 18/06/2014 David Bennett (Jesham)
Border Union 15/06/2014 Jenny Miller (Feorlig)
Newmarket & DCS 14/06/2014 Becky Johnson (Downstream)
Honley AS 14/06/2014 Amanda Kirkham
Southampton & DCA 14/06/2014 Peter Sheppard (Whissgig)
Three Counties 08/06/2014 Aidine Howes
Ashfield CS 08/06/2014 Elaine Thomas (Claramand)
Dundee Canine Club 07/06/2014 Madelene Rainey (Trilite)
Beverley & DCS (AVNSC) 07/06/2014 Anna Weir (Lochfain)
Cornwall AA 05/06/2014 Lesley McCourt (Woodspa)
Melton Mowbray & DCS 01/06/2014 Ron Gramlich (Rickashel)
Ripon & DCS 01/06/2014 Matthew Oddie (Riowood)
Munster (IKC) 31/05/2014 Heather Timmins
Southern Counties 30/05/2014 Giuseppe Allesandra (Italy)
Staffordshire & Birmingham AS 28/05/2014 Mr D Queen
Northumberland County Show 26/05/2014 Ken Roberts (Stormrose)
North Riding Gundog 25/05/2014 Rob McMaster (Wearvale)
Chester City & CCS 25/05/2014 Chris Tomkinson
Shropshire Gundog 25/05/2014 Jean Byrne
Bath 24/05/2014 Colin Mackay
Devon County Show 22/05/2014 Ian Layfield (Dockwray)
SKC 18/05/2014 John Thirlwell (Ferndel)
Mid Herts Gundog 18/05/2014 Anthony Allen
Pudsey & DCS 11/05/2014 Colette Perkins
Birmingham National 10/05/2014 Michele Ivaldi (Ludstar)
WELKS 26/04/2014 Shona MacPherson (Rishona)
Galashiels & Border DCS 04/05/2014 Fiona Valentine (Pattonia)
Cornwall Gundog 21/04/2014 Julie Seamons (Messano)
North Lincs Dog Club 21/04/2014 Alan Curry
Sunderland & DCS 20/04/2014 Mike Wildman (Manlinson)
West Country Dog Club (AVNSC) 20/04/2014 Linda Taylor (Wansleydale)
South West Gundog 19/04/2014 Sue Adams (Katelands)
Rochdale & DCS 19/04/2014 David Todd (Chataway)
Eastwood KA 18/04/2014 Jane Eyeington (Meadowdale)
Bodmin & DCS 13/04/2014 Michael Masters (Manchela)
Bebington CS (AVNSC) 13/04/2014 Russell Mosedale (Knightsbay)
Windsor Gundog 13/04/2014 Eileen Gates (Sonnenberg)
Consett CS 12/04/2014 Anthony Allen (Allenie)
Mansfield & DCS 12/04/2014 Andrew Forman (Suzdans)
East Anglian Gundog 06/04/2014 Bill Bunce
Chippingham & DCS (AVNSC) 06/04/2014 Jenny Miller (Feorlig)
North of England HPR 05/04/2014 Lesley Coldwell (Lucoru)
Exonian CA 05/04/2014 Graham Stirk (Grakar)
Gundog Club of North Wales 30/03/2014 Daphne Bailey (Daelyb)
ISCGB Champ 29/03/2014 Malcolm Bevan (Stowledge)
ISCGB Champ Brace & Junior Handling 29/03/2014 Jane Thompson
Retford CS 23/03/2014 Sue Knowles (Dogs) & Sally Knowles (Bitches)
Saltburn & District CS 23/03/2014 Gavin Robertson (Soletrader)
HPR Club of Scotland 23/03/2014 John Day
Tunbridge Wells & DCS 23/03/2014 Pat Salt (Islanza)
Hampshire Gundog Society 22/03/2014 Ann Cook (Jaspins)
Bootle, Crosby & South Liverpool CS 22/03/2014 Dave Smith (Remedee)
Exeter & DCS 22/03/2014 Steve Parsons (Pipeaway)
Newton Aycliffe & DCS 16/03/2014 Morag McQuade (Corrielochan)
Clydebank & DCS 15/03/2014 Jinty Gill Davis (Rosecourt)
Okehampton & DCS 15/03/2014 Penny Beauchamp (Bolberry)
West Torrington & DCC (AVNSC) 15/03/2014 David Hutchinson (Waverton)
Crufts 09/03/2014 Zena Thorn Andrews (Drakesleat)
Coventry Gundog 02/03/2014 Steve Bowcott (Dalvenza)
East Of Scotland CC 02/03/2014 Carole Wood (Marada)
Gateshead CS 02/03/2014 George Scraggs (Chevanne)
Oxfordshire CS (AVNSC) 02/03/2014 Di Arrowsmith (Fleetapple)
Wath, West Melton & DCS 01/03/2014 Colin Troth (Collinsmoore)
Ashton-In-Makerfield CS 01/03/2014 David Bell (Balintyne)
South West Scotland Gundog 01/03/2014 Jackie Hawkins
Southampton & DCA 26/02/2014 Andrew Scourfield (Danton)
Mid Western Gundog Club 23/02/2014 Jean Byrne
Billingham Synthonia CC 23/02/2014 Jane Cunningham (Elvander)
Barrow & DKA 23/02/2014 Anthony Allen (Allenie)
Yorkshire Gundog 23/02/2014 Graham Underwood (Laceygunn)
St Austell & DCS 23/02/2014 Heather Lenzi (Pilsdon)
Catrine CC 23/02/2014 Carol Moore (Gadhelic)
Newark & DCS 22/02/2014 Martin Phillips (Jaeva)
Matlock & DCS 16/02/2014 Lesley Coldwell (Lucoru)
Spennymoor & DCS 16/02/2014 Gill Hare (Rojillair)
Waverley Gundog 15/02/2014 Julien Barney (Romaunt)
Ilfracombe & DCS 15/02/2014 Judith Carruthers (Stanegate)
Deane & DCS 15/02/2014 Robert Ashcroft (Keepersway)
Huddersfield & DCA 15/02/2014 Christine Morgan (Cwsscwn)
Maidenhead & DCS 15/02/2014 Karen Bovio (Ilsolo)
Portsmouth & Southsea KA 09/02/2014 Carol Page
Jarrow & Hebburn CS 09/02/2014 Mike Egan (Enryb)
Pontefract & DCS (AVNSC) 09/02/2014 Stevie Allerton (Eshaldwell)
Thames Valley CS 08/02/2014 Lesley Trow (Winterwell)
Merseyside Gundog 02/02/2014 Shelagh Tolladay (Bethersden)
Northern Counties Gundog 02/02/2014 Hilary Galloway (Alayglow)
Darlington & DCS 01/02/2014 Ben Bennett (Jesham)
Caledonian CS 01/02/2014 Hilary Male (Malenbrook)
Stoke On Trent Gundog 26/01/2014 Lesley Trow (Winterwell)
Border Counties Gundog 26/01/2014 Christine Morgan (Cwsscwn)
Henley on Thames CS 26/01/2014 Barbara Stamp (Tynsil)
Newton Abbot & South Devon CS 25/01/2014 Claire Sharp
Manchester 19/01/2014 Duncan Blacklock
Earlstown & Newton Le Willows CS 12/01/2014 Colin Gullon (Barnfall)
Buckingham CS 11/01/2014 Christine Craik (Scobec)
Boston & DCS 10/01/2014 Virginia Bisiker (Calevie)
Dukeries (Notts) Gundog 05/01/2014 Philip Wright (Riccini)
Taunton & District CS 05/01/2014 Susan Welch